همشهری آنلاین: معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان، با اشاره به کاهش شدید آب در بخش ایرانی هورالعظیم نسبت به گسترش آتش‌سوزی و مرگ و میر آبزیان در این تالاب هشدار داد.

 خشکی هورالعظیم، آتش را به خاک ایران می کشاند

به گزارش ايرنا، سید عادل مولا روز جمعه گفت: در صورتی که در روزهای آینده آب به هورالعظیم نرسد با مرگ و میر گسترده ماهیان و آبزیان در این تالاب رو به رو خواهیم شد و آتش‌سوزی در بخش ایرانی تالاب نیز پیشروی می‌کند.

وی اضافه کرد: با کاهش سطح آب تالاب، فضای زیستگاهی آن محدودتر می‌شود که این مساله ذخایر آبزیان را با تهدید رو به رو می‌کند.

وی ادامه داد: با کم شدن آب هورالعظیم، صیادان برای ماهیگیری هجوم آورده‌اند و بسیاری از آنها صید با الکتروشوکر (صیادی با برق) انجام می‌دهند که باعث خسارت بسیاری در تالاب می‌شود.

مولا همچنین گفت: سطح آب در هورالعظیم (بخش ایرانی) آنچنان کم شده است که از دریچه‌های بین مخازن دیگر آبی سرازیر نشده و تبادل آبی بین مخازن انجام نمی‌شود.

وی افزود: مخازن یک و 2 تالاب تا حدودی آب دارند و مخزن سه رو به خشک شدن می‌رود.

مولا ادامه داد: در حدود 40 درصد از (بخش ایرانی) تالاب، آب دارد که ارتفاع آن در این سطح متفاوت است، به طوری که در برخی نقاط فقط مرطوب است.

وی با انتقاد از تامین نشدن سهمیه آب هورالعظیم گفت: از تابستان امسال تاکنون در حدود سه مترمکعب بر ثانیه از رودخانه نیسان (از انشعابات کرخه) به این تالاب آب وارد شده و سایر انهار ورودی به تالاب خشک بوده، این در حالیست که در این فصل تبخیر تالاب بیش از 10 مترمکعب بر ثانیه است و ورودی آب حتی کفاف تبخیر را نیز نمی‌دهد.

مولا افزود: سازمان آب و برق خوزستان مدعی تخصیص 1.2 میلیارد مترمکعب آب به هورالعظیم است، در حالی که این میزان شامل حجم آب رهاسازی شده از سد کرخه بوده و بخش ناچیزی از آن به تالاب رسیده است.

وی ادامه داد: پیش از این ارقامی به عنوان حقابه هورالعظیم اعلام شده که دقیق نیست و حقابه تالاب در حال بررسی و مطالعه است.

  • 2 کانون آتش در هور

فرماندار هویزه نیز بیان کرد: از عصر پنجشنبه تا بامداد جمعه، 2 نقطه در هورالعظیم دچار آتش‌سوزی شده است.

ناظم ثبوتی افزود: کانون اول آتش‌سوزی تا ساعت 20 دیروز مهار شد و کانون دوم آتش که وسعت بیشتری داشته تا 2 بامداد ادامه یافته است.

وی اضافه کرد: با توجه به این که وسعت آتش‌سوزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای که هر 15 روز یک بار دریافت می‌شود قابل اندازه‌گیری است، هم اکنون نمی‌توان آمار دقیقی از مساحتی که دچار آتش‌سوزی شده اعلام کرد اما بر اساس برآورد اولیه بیش از 100 هکتار از تالاب دیروز دچار آتش‌سوزی شده است.

ثبوتی با بیان این که آتش‌سوزی تالاب در نزدیک دایک مرزی و تاسیسات یکی از شرکت‌های نفتی بوده، گفت: نگرانی از سرایت آتش به کمپ‌ها و کارگاه‌های این شرکت نفتی که هنوز در تالاب مستقر هستند، وجود داشت.

وی همچنین درباره آتش‌سوزی بخش عراقی هورالعظیم بیان کرد: این آتش‌سوزی ادامه دارد اما در روزهای اخیر کانون‌های دود کمتر شده است.

ثبوتی افزود: هواپیمای آتش‌نشان که برای مهار آتش‌سوزی اعزام شده بود پس از یک عملیات، دچار مشکل فنی شده اما بالگردها تا دیروز کار مهار آتش را انجام داده‌اند.

از ابتدای تابستان امسال بیش از 2 هزار هکتار از بخش ایرانی هورالعظیم دچار آتش‌سوزی شده است. آتش‌سوزی پنجشنبه شب، ششمین آتش‌سوزی وسیع در تابستان امسال بوده و آخرین آنها که هفته گذشته روی داده، 218 هکتار را دربر گرفت.

جاده‌های نظامی زمان جنگ تحمیلی و جاده‌های نفتی، هورالعظیم را به پنج حوضچه (مخزن) تبدیل کرده‌اند. حوضچه‌های یک و 2 این تالاب تنها منابع آب شیرین این تالاب است و حوضچه‌های سه و چهار از زهاب‌های شور کشاورزی و نیشکر آبدار می‌شود.

تابستان امسال آبی از کرخه وارد هورالعظیم نشده و حقابه این تالاب تقریبا هیچگاه محقق نشده است. این در حالیست که شمسایی مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، دیروز در همایش «مدیریت منابع آب و سازگاری با کم آبی» مدعی شد که با وجود خشکسالی شدید، آب مورد نیاز هورالعظیم تامین شده است.

هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب‌های بین‌النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.

یکی از چالش‌های این تالاب در تابستان امسال، آتش‌سوزی در بخش عراقی و ادامه آن پس از سه ماه است.

آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم از اوایل تیر امسال آغاز شده و تاکنون حدود 25 هزار هکتار را درگیر کرده است. دود ناشی از این آتش‌سوزی تا بیش از یکصد کیلومتر فراتر رفته و گاهی تا 10 شهرستان و روستاهای زیادی را درگیر می‌کند، به طوری که در روزهای گذشته علاوه بر دشت آزادگان، هویزه، اهواز، کارون، حمیدیه و باوی، شهرهای شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر نیز در برخی روزها دچار دود گرفتگی شدند. دود ناشی از این آتش‌سوزی در چهارم مهر باعث شد که آلودگی هوا در اهواز به هفت برابر حد مجاز برسد.

رییس جمهوری اوایل شهریور برای ورود جدی وزارت امور خارجه به مساله آتش‌سوزی هورالعظیم و مذاکره با کشور عراق دستور ویژه صادر کرد؛ همچنین شورای عالی امنیت ملی مصوب کرده است که هیاتی برای مذاکره با کشور عراق در این رابطه تشکیل شود.

جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز به تازگی در شورای عالی آب گفته بود که ایران آمادگی همکاری با عراق برای خاموش کردن هورالعظیم را دارد. اما به دلیل ناآرامی در عراق این مصوبات تاکنون محقق نشده و اعزام هیات به عراق در ابهام است.

مرحله نخست عملیات آتش‌نشانی به وسیله 2 بالگرد و یک هواپیمای آبپاش از 29 تیر تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد متوقف شد. به گفته مسئولان این عملیات تاثیری در خاموش شدن آتش نداشته بنابر این متوقف شده است اما با این حال مرحله سوم خاموش کردن هور از اواخر مرداد از سرگرفته و پس از چند روز متوقف شد. کارشناسان بر این باورند که تنها راهکار خاموش شدن آتش و دود در این تالاب، آبگیری آن و تامین حقابه است.

کد خبر 418386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار