همشهری‌آنلاین: رئیس‌ جمهور آمریکا بار دیگر متحد نزدیکش کشورش را تحقیر کرد و گفت، به پادشاه عربستان هشدار داده است که بدون پشتیبانی ارتش آمریکا دو هفته هم در قدرت دوام نمی‌آورد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه 10 مهر در جمع حامیانش در شهر ساوتهیون در ایالت می‌سي‌سی‌پی تاکید کرد: ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید شما بگویید که آنها ثروتمندند. و من عاشق پادشاه، ملک سلمان هستم. اما گفتم "پادشاه، ما از شما حفاظت می‌کنیم. شما بدون ما دو هفته هم دوام نخواهید آورد. باید هزینه‌های ارتش خودتان را بپردازید."

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،‌ رئیس‌جمهور آمریکا مشخص نکرد که این سخنان را چه زمانی به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان گفته است. باوجود این سخنان تند و تیز، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان دارد و آن را خاکریزی علیه ایران در این منطقه می‌داند. ترامپ سال گذشته در اولین سفر بین‌المللی راهی ریاض شده بود.

براساس گزارش خبرگزاری دولتی عربستان (اس‌پی‌ای)، دونالد ترامپ شنبه با پادشاه عربستان گفت‌وگو تلفنی داشت و آنها درباره تلاش‌هایی که براي حفظ عرضه برای تضمین ثبات بازار نفت و رشد اقتصاد جهانی می‌شود، رایزنی داشتند.

عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان و رهبر دوفاکتوی اوپک است که اخیرا به علت بهای بالای نفت هدف انتقاد ترامپ قرار گرفته است. ترامپ سپتامبر در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل گفت اعضای اوپک "همچون همیشه مابقی جهان را پاره پاره می‌کند."

ترامپ تاکید کرد: ما از بسیاری از این کشورها در ازا هیچ چیز دفاع می‌کنیم و بعد آنها از ما سوءاستفاده کرده و نفت را به بهای بالا به ما می‌فروشند. اصلا خوب نیست. ما از آنها می‌خواهیم تا افزایش قیمت‌ها را متوقف کنند. ما از آنها می‌خواهیم تا کاهش قیمت‌ها را آغاز کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از سایر متحدان کشورش شامل ژاپن، کره‌جنوبی و آلمان خواست تا مسئولیت مالی بیشتری از دفاع خودشان را بر دوش بکشند.

کد خبر 418169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =