همشهری آنلاین: بیماران هموفیلی با توجه به شرایطی که دارند، می‌بایست در موعد مقرر از دارو استفاده کنند این در حالی‌است که بیمه‌ها، در مسیر تایید نسخ این بیماران سنگ‌اندازی می‌کنند.

به گزارش مهر، یکی از بیماران هموفیلی که در مسیر تایید نسخه دارویی خود دچار مشکل شده است، گفت: دکتر ۱۰ تا فاکتور «هیومیت» نوشت رفتم بیمه تامین اجتماعی تایید کنه و برم از داروخانه فاکتورها را دریافت کنم ولی بیمه تایید نکرد. گفت شما تاریخ ۱۸/۶/۹۷ گرفتید باید تاریخ ۱۸/۷/۹۷ بیایید تا تایید بشه یعنی ۱۰ روزه بعد. به ایشان گفتم این اولین باره که شما اینطور عمل می‌کنی گفت از مرکز تصمیم گرفتند و در سیستم برای شما صفر نشون میده و به ایشون اعتراض کردم مبنی بر اینکه نباید زمان تعیین کنی چون خونریزی بیمار معلوم نمی‌کنه چه وقت و چه زمانی است و یا همیشه در داروخانه فاکتور وجود نداره الان در داروخانه موجود است و معلوم نیست دیگه کی بیاره گفت کاری نمی‌توانم بکنم.

احمد قویدل مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: متاسفانه شاهد اقدامات غیر کارشناسی سازمان‌های بیمه گر هستیم. این سازمان‌ها فاقد کارشناس هماتولوژیست برای سازمان دادن نظارت‌های شان هستند.

وی افزود: بی تردید ما مخالف نظارت سازمان‌های بیمه‌گر نیستیم، بلکه ما مخالف نظارت غیر کارشناسی هستیم که می‌تواند جان بیماران را به مخاطره بیاندازد. متاسفانه در شیراز چند روز پیش مامور تایید نسخه بیمه خدمات درمانی از تحویل داروی یک خانم باردار به رغم تجویز پزشک و تامین حواله آن توسط وزارت بهداشت با مداخله غیر قانونی در امور پزشکی از تحویل ۵۰ عدد «آریو سون» به این خانم باردار جلوگیری و این خانم همان روز دچار خونریزی گردید و تا آستانه مرگ رفت.

قویدل ادامه داد: خوشبختانه در سایه احساس مسئولیت پرسنل بیمارستان دستغیب به خصوص هماتولوژیست این بیمارستان، این خانم از مرگ نجات یافت و فرزند خود را سالم به دنیا آورد. به خیر گذشتن این واقعه به هیچ وچه از مسئولیت آن کارشناس بیمه در رابطه با به خطر انداختن جان این مادر و کودک نمی‌کاهد.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، تاکید کرد: به بیماران و خانواده‌های آنان توصیه می‌کنیم به صورت قانونی و کاملا در آرامش جلوی این مداخله‌های کارکنان بیمه در امور پزشکی بایستند. از آنها بخواهید دلیل عدم تایید نسخه را کتبا برای شما بنویسند و امضا کنند. لطفا این درخواست‌ها را به صورت محترمانه و در آرامش پیگیری نمایید. بعد از گرفتن دلیل عدم تایید دارو به مقامات بالاتر آنان مراجعه کنید.
وی افزود: در صورت عدم موفقیت اخذ دارو مراتب را به دفتر مرکزی و دفاتر نمایندگی کانون هموفیلی ایران اطلاع دهید. مدیران کانون موظفند مشکل شما را تا حصول نتیجه پیگیری کنند. همه با هم می‌توانیم جلوی مداخله افراد غیر متخصص را در امور درمانی بیماران بگیریم و در صورت لزوم این افراد را به مراجع نظارتی معرفی نمابیم.

قویدل گفت: امیدواریم آن کارشناس بیمه خدمات درمانی در شیراز که جان خانم باردار و فرزندش را به مخاطره انداخت لحظه ای فکر کند اگر اتفاق تلخی می‌افتد گذشته از آنکه مسیر زندگی اش در سایه دادخواهی آن خانواده تغییر می‌کرد ، چگونه پاسخگوی وجدان خود می بود. تجویز دارو، کار و تخصص پزشک معالج است، نه یک کارمند عادی سازمان بیمه که انگیزه ای جز حفظ منافع مالی سازمان بیمه‌گر ندارد.

کد خبر 418091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار