همشهری‌آنلاین: حدود سه میلیون شهروند اقلیم کردستان عراق برای انداختن رای خود در انتخابات پارلمانی این منطقه راس ساعت هشت صبح، یک‌شنبه هشتم مهر، به وقت محلی پای صندوق‌های رای رفتند. این اولین انتخابات بعد از برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق است.

مراکز اخذ رای راس ساعت هشت صبح یکشنبه هشتم مهر باز شدند و رای‌گیری تا ساعت شش عصر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از سومریه نیوز،حدود سه میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن هستند و ۲۷ لیست و فراکسیون در این انتخابات برای دستیابی به ۱۱۱ کرسی پارلمان اقلیم به رقابت می‌پردازند.

پیش‌بینی می‌شود رقابت بین دو حزب اصلی یعنی اتحادیه میهنی کردستان وابسته به خانواده جلال طالبانی و حزب دموکرات کردستان عراق وابسته به مسعود بارزانی است. البته نباید احزاب نوپای جدید را نادیده گرفت. این دو حزب اصلی همواره دولت‌های اقلیم را طی سال‌های گذشته هدایت کرده‌اند اما احزاب اپوزیسیون نظیر تغییر، جنبش نسل نو و جماعت اسلامی نیز در این رقابت به دنبال کسب کرسی‌های بیشتر هستند.

این انتخابات به دلیل این‌که اولین انتخابات بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان است اهميت زيادي دارد.

یک فعال مدنی درباره این انتخابات گفت: انتخابات پارلمانی آینده کردها را منسجم خواهد کرد و روند سیاسی اقلیم را که به دلیل رقابت بر سر پست ریاست‌جمهوری شاهد اختلاف است نجات خواهد داد.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات و همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق تاکید کرد، رای‌گیری خاص که مربوط به نیروهای امنیتی می‌شد با موفقیت برگزار شد و میزان مشارکت به ۹۱ درصد رسید.

شیروان زرار، سخنگوی این کمیسیون در کنفرانسی خبری در اربیل گفت: روند رای‌گیری "خاص" با موفقیت انجام شد و بیش از ۱۵۶ هزار رای‌دهنده رای خود را به صندوق انداختند.

این مسئول عراقی افزود: کمیسیون تمامی شکایت‌هایی که فراکسیون‌های سیاسی درباره روند رای‌گیری خاص داشته‌اند از امروز تحویل می‌گیرد و براساس تدابیر اصولی با آنها تعامل می‌شود.

زرار تاکید کرد، هیچ اسم تکراری از رای‌دهندگان در جریان ثبت‌نام رای‌گیری برای انتخابات وجود ندارد و نتایج اولیه انتخابات ۷۲ ساعت بعد از پایان رای‌گیری سراسری اعلام خواهد شد.

کد خبر 417863

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha