همشهری آنلاین: مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که شکار پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در این خطه شمال کشور همچنان ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

محیط زیست مازندران در باره شکار پرندگان مهاجر هشدار داد

به گزارش ايرنا، شکار پرندگان مهاجر در مازندران زمستان سال گذشته به دنبال بروز نگرانی از شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی ممنوع شده بود.

بر اساس گزارش‌های رسمی، دی ماه پارسال دست کم 30 بیمار مشکوک ابتلا به بیماری آنفلوانزای مرغی در بیمارستان‌های مازندران بستری شده بودند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز شنبه رفع ممنوعیت شکار از پرندگان مهاجر زمستان‌گذر را مشروط به تایید نبود آنفلوانزا مرغی از سوی دامپزشکی اعلام کرده است.

وی افزود: در صورت تایید نبود خطر آنفلوانزای مرغی در استان از سوی دامپزشکی، شکارچیان باید پروانه شکار از محیط زیست دریافت و سپس برابر مقررات اقدام به شکار کنند.

ابراهیمی کارنامی گفت: در حال حاضر گروه‌های یگان حفاظت محیط زیست مازندران به صورت شبانه‌روزی در مراکز تجمع پرندگان زمستان‌گذران در این استان حضور دارند و با متخلفان نیز برخورد می‌کنند.

بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه شکار پرندگان بین یک تا 2 میلیون ریال تعیین شده است و در سال گذشته یک هزار شکارچی غیرمجاز در این خطه شمال کشور دستگیر شدند.

  • ساماندهی بازار پرندگان در فریدونکنار

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: برای سال جاری بازار فروش پرندگان در فریدونکنار ساماندهی شد و فروش پرندگان در این بازار منوط به داشتن پروانه شکار است.

وی افزود: پرندگانی که توسط شکارچی فاقد پروانه شکار شده باشند و در این بازار به فروش برسند، غیرقانونی است و با شکارچی و فروشنده طبق قانون برخورد خواهد شد.

ابراهیمی کارنامی گفت: در شرایط فعلی تا آزاد نشدن شکار از سوی محیط زیست فروش پرندگان وحشی در این بازار ممنوع است.

همه ساله در آستانه فصل سرد سال 150 گونه از پرندگان مهاجر از اقصی نقاط ایران و سیبری با جمعیت حدود 1.5 میلیون بال به آبگیر و آب‌بندان‌های مازندران سفر می‌کنند که طبق آمار حداقل 10 تا 20 درصد از این پرندگان از سوی شکارچیان دارای پروانه و غیرمجاز شکار می‌شوند.

کد خبر 417747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =