همشهری آنلاین: محیط زیست مازندران در پی هشدار سازمان دامپزشکی کشور درباره احتمال شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان، شکار پرندگان مهاجر زمستان‌گذران را برای شکارچیان دارای پروانه محدود شکار ممنوع کرد.

آنفلوانزا، شکار پرندگان را در مازندران ممنوع کرد

به گزارش ايرنا، مدیرکل محیط زیست مازندران روز یکشنبه گفت به محیط بانان دستور داده شده است برای حفظ سلامت جامعه برابر قانون با تمام شکارچیان اعم از دارندگان مجوز و پروانه و غیرقانونی برخورد کنند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به هشدار سازمان دامپزشکی، تاکید کرد: به تمام محیط بانان در تالاب‌ها و آببندان‌های مازندران توصیه شد تا به شکارچیان دارای مجوز اجازه شکار ندهند و هرگونه شکار تا قبل از عادی شدن شرایط، تخلف محسوب می‌شود.

طبق آمار حدود 20 هزار شکارچی پرنده با مجوز شکار از محیط زیست در مازندران فعالیت دارند و آمار شکارچیان فاقد مجوز به حدود 100 هزار نفر می‌رسد.

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: با شکارچیان غیرمجاز هم همانند قبل برخورد قانونی می‌شود و مقابله با این افراد متخلف ارتباطی به هشدار سازمان دامپزشکی و اجرای طرح ممنوعیت شکار ندارد.

ابراهیمی کارنامی از شکارچیان دارای مجوز خواست در صورت مشاهده موارد مشکوکی از مرگ پرندگان مهاجر، موضوع را به دامپزشکی یا محیط بانان اطلاع دهند.

همه ساله در آستانه فصل سرد سال 150 گونه از پرندگان مهاجر برای زمستان‌گذرانی به تالاب و آببندان‌های مازندران سفر می‌کنند که جمعیت این پرندگان به حدود یک میلیون و 500 هزار بال می‌رسد.

بر اساس آمار غیررسمی حدود 300 هزار بال از این پرندگان زمستان‌گذران نیز توسط شکارچیان دارای پروانه شکار و غیرقانونی شکار می‌شوند. بیشترین میزان شکار غیرمجاز پرندگان در شهرستان‌های فریدونکنار و محمود آباد به صورت دام هوایی و کرس انجام می‌شود.

بر اساس آمار محیط زیست مازندران در نیمه نخست امسال افزون بر 500 شکارچی غیرمجاز توسط محیط بانان دستگیر شدند و دست کم 600 قبضه سلاح گرم هم دراین ارتباط توقیف شد. 

کد خبر 390807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار