همشهری آنلاین: تحقیق جدید نشان می‌دهد زنانی که از رژیم غذای مدیترانه‌ای پیروی می‌کنند با ریسک کمتر ابتلا به سکته مغزی روبرو هستند.

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه‌ای در کاهش ریسک سکته مغزی زنان

به گزارش خبرنگار مهر، رژیم غذایی مدیترانه‌ای که عمدتا شامل ماهی، میوه، مغزی‌جات آجیلی، سبزی‌جات و لوبیا بوده و از مصرف گوشت و محصولات لبنی در آن اجتناب می‌شود، دارای فواید متعددی برای حفظ سلامت است.

دکتر «فیو مینت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آبردین اسکاتلند، در این باره می‌گوید: «تغییرات ساده در عادات رژیم غذایی می‌توانند تاثیرات سودمندی در رابطه با کاهش سکته مغزی داشته باشند.»

مینت در ادامه افزود: «برخی اجزای موجود در رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر کاهش ریسک سکته در زنان در مقایسه با مردان تاثیر بیشتری دارد. اما هنوز مشخص نیست چرا ریسک سکته در مردان با پیروی از این رژیم غذایی کمتر نمی‌شود.»

محققان در این مطالعه، داده‌های جمع آوری شده از بیش از ۲۳ هزار مرد و زن در رده سنی ۴۰ تا ۷۷ سال را بررسی کردند. این شرکت‌کنندگان به مدت ۱۷ سال تحت نظر بودند.

محققان دریافتند در مجموع پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای، ریسک سکته را تا ۱۷ درصد کاهش می‌دهد. با تفکیک جنسیت‌ها مشخص شد کاهش این ریسک در زنان ۲۲ درصد و در مردان ۶ درصد است.

تحقیق قبلی نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ریسک بیماری قلبی، دیابت نوع۲، ابتلا به برخی سرطان‌ها، چاقی و زوال مهارت‌های فکری را کاهش دهد.

کد خبر 417504

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha