همشهری آنلاین: وزارت بهداشت یمن سه ‌شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، از ۲۷ آوریل سال جاری میلادی تاکنون (۷ اردیبهشت ۹۷)، ۲ هزار و ۵۰۸ نفر بر اثر ابتلا به بیماری وبا جان باخته‌اند.

وبا ۲۵۰۰ یمنی را کشت

به گزارش رسانه های یمنی، وزارت بهداشت این کشور که در صنعاء مستقر است، در ادامه آورد: بیماری وبا در ماه اکتبر 2016 (مهر/ اردیبهشت 95) در یمن شیوع پیدا کرد و یکسال بعد، در 10 استان کشور بار دیگر گسترش یافته است.

صنعا پایتخت یمن با 34.6 درصد بالاترین شمار متبلایان به این بیماری را دارد.

گزارش سازمان های بهداشتی حکایت از آن دارد که یمن با بدترین نوع شیوع بیماری وبا روبروست، به نحوی که تا دسامبر 2017 (اذر/دی 96)بیش از یک میلیون تن مشکوک به این بیماری شناسایی شدند.

براساس گزارش منابع بیمارستانی یمنی، 133 هزار مورد ابتلا به بیماری وبا سال 2018 تایید شد و موج سوم شیوع این بیماری واگیردار از نیمه ژوئن امسال (خرداد/تیر 97) در سراسر یمن دیده می شود، موضوعی که اکنون وارد مرحله خطرناک شده است.

از سوی دیگر،56 مرکز درمان اسهال (DTC) در 39 منطقه یمن در معرض خطر قرار دارند و سازمان های بشر دوستانه برای جلوگیری از شیوع گسترده وبا فعالیت دارند، به طوری که تنها در ماه آگوست(مرداد/شهریور ) 400 هزار مبتلا به این بیماری در مناطقی که درصد شیوع آن به شدت بالا بوده است، واکسینه شدند.

لیز گراندی' مسئول هماهنگ‌ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن نیز در گزارشی در این باره نوشت: خطر مرگ در یمن تنها به حملات روزانه ائتلاف عربی محدود نمی شود، بلکه ابتلا به بیماری وبا و قحطی از دیگر عواملی است که در این کشور قربانی می گیرد.

با تداوم حملات همه جانبه ائتلاف سعودی به یمن، مراکز بهداشتی، زیرساخت ها به ویژه مراکز بهداشتی از میان رفته و همین امر شدت شیوع بیماری های واگیردار مانند وبا در این کشور فقیر را وارد مرحله بحرانی کرده است.

کد خبر 417493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =