همشهری آنلاین: روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت: دولت دونالد ترامپ، جنایات جنگی ائتلاف سعودی - امارات را در یمن کتمان می‌کند اما به اعتقاد بسیاری از قانونگذاران، دستانش در این جنایات آلوده است.

واشنگتن پست: دولت ترامپ حامی جنایات جنگی سعودی ها در یمن است

به گزارش ایرنا، «واشنگتن پست» در مقاله ای که روز شنبه منتشر کرد، نوشته است: یکشنبه گذشته نیروهای تحت امر امارات و عربستان دست به یک تهاجمی جدید به بندر 'حدیده' یمن زدند.

70 درصد آذوقه و وسایل مورد نیاز هشت میلیون انسان گرسنه یمنی که در خطر قحطی بسر می برند ، از طریق این بندر وارد یمن می شود.

چهارشنبه گذشته هم ائتلاف سعودی - امارات اعلام کرد که مجرای ورودی دو راه کلیدی ارسال تدارکات به شهر را بسته است.

واشنگتن پست نوشت ؛ با این جدالی که در حدیده در گرفته است؛ بیم آن می رود که قحطی و گرسنگی و شیوع وبا که زاییده جنگ است؛ از کنترل خارج شود و به مرز فاجعه برسد.

سازمان ملل بارها نسبت به وقوع یک چنین وضعیت هولناکی هشدار داده است .

به نوشته واشنگتن پست؛ نکته قابل تأمل این است که دولت 'ترامپ' سه شنبه گذشته در کنگره تایید کرد که عربستان سعودی و یارانش همه تلاششان را انجام می دهند تا جلوی تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن گرفته شود.

کنگره؛ وزارت دفاع آمریکا را موظف کرده است که فقط وقتی می تواند به حمایت از عملیات های نظامی عربستان و امارات ادامه بدهد که مطمئن شود جان غیرنظامیان در امان است.

این درحالی است که بیشترین قربانیان جنگ یمن را غیرنظامیان بویژه زنان و کودکان تشکیل می دهند.

واشنگن پست در این مقاله می افزاید ؛ تاکنون در بمباران های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن؛ هزاران غیر نظامی کشته شده اند. این بمباران ها و کشتارها جلوی چشم آمریکا و تمام ناظران جنگ یمن انجام می گیرد .

نظر به جنایات پیاپی نیروهای سعودی - امارات در یمن؛ کنگره ماه گذشته با تصویب مصوبه ای محدودیت هایی را بر ارسال کمک های آمریکا به یمن قائل شد.

هیئت کارشناسان سازمان ملل اعلام کرده است که جنایات نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی در یمن در معرض آن است که مصداق جنایت جنگی پیدا کند.

بارزترین نمونه این جنایات؛ حمله هوایی در 9 ام اوت /18 مرداد/ به یک دستگاه اتوبوس حامل دانش آموزان دبستانی بود که در اثر آن دست کم 51 تن کشته شدند و40 نفرشان کودک بودند.

اندکی بعد CNN گزارش داد که بمبی که به این اتوبوس اصابت کرده است؛ ساخت آمریکا بوده است. آمریکا علاوه بر این هواپیماهای ائتلاف را هم در این جنگ سوخت رسانی مجدد می کند.

با توجه به این واقعیت، نمایندگان کنگره از جمله ' تد لیو' عضو دمکرات مجلس نمایندگان از کالیفرنیا گفت که اصلا بعید نیست که نظامیان آمریکایی هم دستشان در این جنایات آلوده باشد و انواع کمک ها را در ارتکاب این جنایات انجام داده باشند.

رئیس تیم تحقیق سازمان ملل در بیانیه ای در تاریخ 28 اوت / 6 شهریور / اعلام کرد:' مدارک چندانی در دست نیست که گواهی بدهد تلفات غیرنظامیان در یمن به حداقل برسد'.

در این بیانیه آمده است : ' بمباران های سعودی - امارات ؛ عامل اصلی کشتار غیرنظامیان در جنگ سه ساله یمن است'.

' دیده بان حقوق بشر' هم تحقیقات مستقلی را که ائتلاف سعودی - امارات از تلفات غیرنظامیان در جنگ یمن انجام داده است را،' به طرز غم انگیزی ضعیف و پیش پا افتاده' دانسته است و آن را صرفا حربه ای برای لوث کردن حقایق جنایات جنگی اتفاق افتاده در یمن دانسته است.

واشنگتن پست در مقاله خود می افزاید : از قبل هم مشخص بود که تنهاه راه حل جنگ یمن؛ صلحی است که با میانجیگری سازمان ملل بدست آید. دولت ترامپ هم مدعی است که از یک چنین صلحی پشتیبانی می کند اما واقعا معلوم نیست که دولت ترامپ خواستار صلح است یا نه ؟

دولت ترامپ با تائید کردن رفتار ائتلاف در یمن ؛ در حقیقت مصوبه کنگره برای محدود کردن حمایت از سعودی ها را به استهزاء گرفته است و قانونگذاران باید محکم جلوی آن بایستند.

کد خبر 416643

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

دیدگاه خوانندگان