همشهری آنلاین: یک مرد دچار فلج اندام‌های تحتانی توانسته است با استفاده از یک الکترود کاشته شده تحریک‌کننده نخاع توانایی حرکت دادن پاها و راه رفتن با کمک را بازیابد.

به گزارش هلث‌دی نیوز جراحان در کلینیک مایو در روچستر یک الکترود را زیر سطح آسیب‌دیده نخاع یک مرد ۲۹ ساله به نام جرد چینوک  کاشتند. چینوک در سال ۲۰۱۳ پس از یک حادثه با اسنوموبیل یا برف‌رو کنترل حرکتی و حس بدنش را از میانه پشت به پایین از دست داد.

اما او پس از کاشتن این الکترود تحریک‌کننده توانایی کنترل ارادی حرکات در پاهایش را به دست آورد. اکنون او می‌تواند با اراده خودش حرکاتی در پاهایش ایجاد کند.

همزمان نتایج امیدوارکننده مشابهی در دو بیمار که درمانی از نوع مشابه را در یک بررسی در دانشگاه لوئیزویل دریافت کرده بودند،گزارش شده است.

پژوهشگران می‌گویند چینوک اکنون می‌تواند مسافتی بیش از ۱۰۰ متر را راه برود. دکتر کندال لی، جراح مغز و اعصاب و رئیس آزمایشگاه‌های مهندسی عصبی کلینیک مایو دراین‌باره گفت: «ما توانستیم او را قادر کنیم به طور مستقل بایستد و گام بردارد.»

پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند چگونه تحریک الکتریکی به‌وسیله این الکترود کاشته شده در نخاع به مغز امکان داده است که دوباره کنترل پاها را به دست بگیرد.

یک نظر این است که با وجود جراحت نخاع این مرد، برخی از رشته‌های عصبی سالم باقیمانده توانایی انتقال پیام‌ها از مغز به پاها را حفظ کرده‌اند. در این صورت مغز احتمالاً می‌تواند پیام‌هایی را برای تحریک مجدد اعصاب به قسمت‌های پایین‌تر طناب نخاعی بفرستد که به طور خاص برای راه رفتن مداربندی‌شده‌اند.

این پژوهشگران می‌گویند تازه شروع به شناسایی مدارهای اختصاصی مربوط به راه رفتن کرده‌اند که درون خود نخاع وجود دارند. به گفته آنان گرچه هنوز پرسش‌های پاسخ داده نشده بسیاری در این باره وجود دارد، اما این نتایج برای افراد دچار فلج ناشی از ضایعه نخاعی امیدبخش است.

کد خبر 417489

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha