سه‌شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: باستان‌شناسان موفق به کشف یک مجسمه با سر انسان و بدن شیر در جنوب شهر اسوان در کشور مصر شدند.

میراث

به گزارش ایسنا به نقل از ایندیپندنت، وزیر آثار تاریخی مصر اعلام کرد این مجسمه ابوالهول که از جنس ماسه سنگ ساخته شده است در معبد باستانی «کوم امبو» و در جریان یک پروژه برای محافظت از این محوطه باستانی در برابر آب‌های زیرزمینی کشف شده است. 

مصطفی وزیری دبیر کل شورای عالی آثار تاریخی مصر اعلام کرده است که این مجسمه باستانی احتمالا متعلق به دوره دودمان بطلمیوسی است که از سال ۳۰۵ تا ۳۰ پیش از میلاد نزدیک به ۳۰۰ سال بر مصر باستان حکمرانی می‌کردند و در این صورت قدمت این مجسمه به بیش از ۲۰۰۰ سال می‌رسد. 

ابوالهول، غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره اودیپ، ترکیبی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزین به بال‌های عقاب و دارای سری شبیه سر زنان است و از دید مصریان باستان، مظهر آفتاب محسوب می‌شد. مجسمه اصلی و عظیم  ابوالهول در کنار اهرام ثلاثه و در ساحل غربی رود نیل واقع است و آن را بزرگ‌ترین مجسمه تک‌سنگی جهان با ۷۳/۵ متر طول، ۱۹/۳ متر عرض و ۲۰/۲۲ متر ارتفاع می‌دانند که گمان می‌رود به عنوان قدیمی‌ترین مجسمه تاریخی جهان توسط مصریان باستان در سال‌های ۲۵۵۸ تا ۲۵۳۲ قبل از میلاد مسیح (ع) بنا شده است. 

در ماه فوریه امسال نیز مقامات مصری از کشف یک گور باستانی ۴۴۰۰ ساله در نزدیکی قاهره خبر داده بودند که شامل نقاشی‌های دیواری نادر بوده و گفته می‌شود متعلق به یک کاهن رده بالای مصری به نام «هتپت» بوده است. 

مقامات مصری امیدوارند این اکتشافات باستانی جذاب بتواند موجب رونق بیشتر صنعت گردشگری در این کشور شود که پس از ناآرامی‌های سیاسی سال ۲۰۱۱ به شدت تضعیف شده بود اما با بازگشت به دوران رونق این صنعت سال گذشته در مصر بیش از ۵۰ درصد رشد داشت تا مصر بیشترین رشد را در جذب گردشگر خارجی در یک سال گذشته در جهان داشته باشد.

کد خبر 416731

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی