همشهری آنلاین: چندین مطالعه نشان داده‌اند که ورزش‌های بدنی می‌تواند به پیشگیری از علائم آلزایمر کمک کنند. ورزش جسمی همچنین به بهبود شناخت در افراد مسن هم کمک می‌کند.

ورزش‌هایی که آلزایمر را به تعویق می‌اندازند

به گزارش خبرنگار مهر، سبک زندگی، ورزش و عادات رژیم غذایی، ساختار ژنتیکی، سابقه خانوادگی و فاکتورهای متعدد دیگر نشان می‌دهند که شما در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارید یا نه. آلزایمر یک بیماری روانی است که موجب بروز مشکلاتی در حافظه، تفکر و رفتار می‌شود و شایع‌ترین نوع زوال عقل بوده که معمولا در افراد مسن دیده می‌شود.

هنوز هیچ دارویی برای توقف بیماری آلزایمر یافت نشده است، اگرچه برخی داروها به درمان علائم بیماری کمک می‌کنند.

با این حال محققان سراسر جهان موافق هستند که ورزش جسمی و بدنی می‌تواند به بهبود عملکردهای شناختی بیماران آلزایمری کمک کند.

اخیرا محققان بیمارستان عمومی ماساچوست آمریکا دریافته‌اند «نوروژنز»، تولید نورون‌های جدید، در ساختار مغزی که خاطرات در آن کدگذاری می‌شوند می‌تواند موجب بهبود عملکرد شناختی در موش‌های مبتلا به آلزایمر شود و فعالیت فیزیکی می‌تواند این محیط را پاکسازی کند و اجازه دهد سلول‌های جدید عصبی زنده مانده و رشد کنند و عملکرد شناختی بهبود یابد.

حال محققان به بررسی این موضوع پرداختند که چه ورزش‌های دارای تاثیر مثبت در این زمینه هستند. محققان دانشگاه کنتیکت آمریکا در تحقیق در این مورد دریافتند انجام ورزش‌های هوازی توسط افراد مسن در معرض ریسک ابتلا به آلزایمر یا مبتلا به آلزایمر، در مقایسه با انجام ورزش‌های ترکیبی هوازی و استقامتی، به خودی خود سه برابر بیشتر موجب بهبود توانایی فکر و تصمیم‌گیری افراد می‌شود.

همچنین گفته می‌شود ورزش با شدت متوسط سه روز در هفته و به مدت ۴۵ دقیقه منجر به بهبود نسبی عملکرد شناختی در شرکت‌کنندگان می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند افراد مسن بالا ۶۵ سال باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش هوازی با شدت متوسط (مثل پیاده روی تند)، ۷۵ دقیقه در هفته ورزش با شدت شدید یا ترکیب ورزش‌های هوازی با فعالیت‌های استقامتی به مدت ۲ روز یا بیشتر در هفته انجام دهند.

کد خبر 416213

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha