همشهری آنلاین: وزیر راه و شهرسازی گفت: اداره شهر ۱۱ میلیونی شهر تهران در یک دهه گذشته با مدیریت اشتباه از طریق شهر فروشی بوده که این مساله کیفیت زندگی شهروندان را در این کلانشهر به پایین‌ترین سطح تنزل داده است.

عباس آخوندی

به گزارش ایرنا، عباس آخوندی در چهل و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری ایران با عنوان «بررسی احیای بافت‌های فرسوده شهری در استان تهران» افزود: ظرفیت اقلیمی کلانشهر تهران اجازه نمی‌دهد این همه جمعیت در این شهر ساکن شود.

وی ادامه داد: اکنون مساله آب و هوا در تهران به مهمترین مشکلات ما تبدیل شده است؛ متاسفانه فروش شهر در 10 سال گذشته سبب شد تاوان مدیریت غلط اداره تهران را مردم بدهند.

آخوندی بر تسریع اجرای طرح بازآفرینی شهری در کلانشهر تهران و شهرستان‌های همجوار آن تاکید کرد و افزود: ارتقا کیفیت شهروندان مهمترین هدف اجرای این طرح است؛ اکنون 4.5 میلیون نفر در تهران در محلات نازل زندگی می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بازآفرینی شهری یک تجربه جهانی بوده و مبنای اصلی آن این است که بدون کوچ، کیفیت زندگی مردم در این محلات، با بازآفرینی شهری ارتقا یابد.

وي گفت: با توجه به تراکم جمعیت 400 تا 700 نفری در هر هکتار در شهر تهران اکنون ظرفیت‌های اقلیمی، امکان توسعه این شهر و افزایش جمعیت را نمی‌دهد و بدون توجه به رویکرد توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در این شهر، مشکلات ما در تهران کمتر نخواهد شد.

آخوندی به منابع مالی در نظر گرفته شده در تبصره 18 قانون بودجه سال 97 برای احیای طرح بزآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: قرار است دولت پنج هزار میلیارد تومان برای احیای محلات هدف تخصیص دهد؛ انتظار داریم با تخصیص این بودجه در 2 هفته آینده توسط سازمان برنامه و بودجه، خبر خوشی به ساکنان این محلات بدهیم.

به گزارش ایرنا، در برنامه ششم توسعه قرار است 2700 محله در بافت‌های فرسوده شهری احیا شود و دولت در نظر دارد سالیانه بازآفرینی 270 محله را در کشور در دستور کار خود قرار دهد تا این محلات در 10 سال آینده بازآفرینی شود.

کد خبر 416141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار