همشهری آنلاین: متخصصان زنان و زایمان عنوان می‌کنند زنان باید از علائم سرطان تخمدان آگاه بوده و در صورت مشاهده هر یک از علائم به پزشک مراجعه نمایند.

آنچه زنان باید در مورد سرطان تخمدان بدانند

به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، سرطان تخمدان پنجمین علت مرگ شایع در بین زنان است.

دکتر «استفانی بلانک»، مدیر بخش آنکولوژی در مرکز بهداشت مونت سینای نیویورک، در این باره می‌گوید: «هر زنی که به مدت چند هفته نفخ بی دلیل، اضطرار در ادرارکردن یا درد شکمی را تجربه کند باید سریعا به پزشک مراجعه نماید و حتی اگر پزشک این علائم را جدی نگرفت به پزشک دیگری مراجعه کند.»

سایر علائم سرطان تخمدان شامل درد در ناحیه لگن، ضعف و خستگی، تغییر وزن بی دلیل، و خونریزی غیرعادی یا هرگونه خونریزی بعد از یائسگی است.

بلانک در ادامه توضیح می‌دهد: «غالبا تشخیص نادرست پزشک در مورد این علائم که آنها را ناشی از افزایش سن یا اضافه وزن می‌داند زمان ارزشمند درمان را از بین می‌برد.»

زنانی که قبل از گسترش سرطان متوجه بیماری‌شان می‌شوند شانس زنده ماندشان در طول مدت ۵ سال بعد از تشخیص ۹۳ درصد است. اما غالبا تشخیص سرطان تخمدان دشوار بوده و به تاخیر می‌افتد.

زنان دارای جهش ژنتیکی در ژن‌های BRCA۱ و BRCA۲ در معرض ریسک بالا ابتلا به سرطان تخمدان هستند و این ریسک برای تمامی زنان با افزایش سن بیشتر می‌شود. نیمی از تمامی سرطان‌های تخمدان در زنان ۶۳ سال به بالا روی می‌دهد.

به گفته محققان، مصرف طولانی مدت قرص‌های ضدبارداری ریسک سرطان تخمدان را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. برداشتن لوله‌های فالوپ و تخمدان بهترین روش پیشگیری از سرطان تخمدان است که البته برای همه زنان روش خوبی نیست.

کد خبر 415490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار