چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: نیازهای ارزی بازار و عملکرد صرافی‌ها رصد و تامین می‌شود.

به گزارش مهر به نقل از صداوسیما، مهدی کسرایی‌پور با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما افزود: درباره تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز کشور، آخرین تصمیم این بوده است که کالاها به دو دسته اصلی تقسیم شوند و از دو اولویت برخوردارند اولویت نخست، دارو و کالاهای اساسی و مواد اولیه است که با نرخ مصوب ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تا اردیبهشت سال بعد تامین می‌شود. بقیه کالاها و خدمات در بازار دوم در بستر سامانه"نیما" عرضه می‌شود که متوسط نرخ از زمان شکل‌گیری این بازار تاکنون، یورو ۹ هزار تومان و دلار حدود ۷ هزار و ۶۰۰ تا ۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

وی ادامه داد: امروز رکورد عرضه ارز در این بازار از سوی صادرکنندگان غیرنفتی شکسته شد و ۷۴ میلیون یورو با نرخ میانگین ۸ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه شد.

کسرایی‌پور افزود: بازار نیما با مشکلاتی مواجه شد و از ۱۶ مرداد ۹۷ که بسته جدید ارزی دولت اعلام و اجراء شد روند معاملات در سمت عرضه و تقاضا رشد خوبی داشت.

وی گفت: نیازهای واقعی ارزی توسط بانک مرکزی و سامانه "نیما" قابل تامین است و مشکلی وجود ندارد و روند معاملات رو به رشد بوده است.

کسرایی پور ادامه داد: در کنار آن، مصارف خدماتی ارزی داریم که محل تامین آن پیش‌بینی شده است و بانک‌ها می‌توانند برای این مصارف ارز بفروشند.

وی گفت: در بازار نقدی ارز، انگیزه‌های سفته‌بازی و احتیاطی و در کنار آن نیازهای ارزی واقعی مسافرتی و دانشجویی و درمانی وجود دارد که بانک مرکزی به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام کرد که راسا می‌توانند این نیازها را تامین کنند.

کد خبر 415484

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی