چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: مسافران برای تهیه ارز دیگر روی ارز ارزان‌قیمت حساب نکنند. این روزها و در سیاست جدید بانک مرکزی ارزهای خدماتی با نرخ هم‌تراز بازار آزاد ارائه می‌شود و برای امروز تا ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت خورده است.

به گزارش ایسنا، امروز(چهارشنبه هفتم شهريورماه) بازار آزاد ارز به روال روزهای اخیر پر رفت و آمد بود، گر چه نرخ‌ها رو به رشد نبود، اما همچنان اثر گرانی روز گذشته در بازار وجود دارد، تقاضا بالا و فروشنده کم. دلار که دیروز تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رشد کرده بود برای امروز بین ۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار تومان و یورو که ۱۳ هزار تومان را رد کرده بود تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. همچین در صرافی‌هایی که در چارچوب ضوابط بانک مرکزی برای فروش ارز ورود کرده و ارز خدماتی ارائه می‌کنند، نرخ‌های درج شده در تابلوی آنها تفاوت چندانی با نرخ آزاد ندارد؛ به طوری که خرید دلار تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ و فروش ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام می‌شود و یورو تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ خرید و ۱۲ هزار و ۹۰۰ فروخته می‌شود.

این در حالی است که در بسته جدید ارزی قرار بود تا با شروع رسمی فعالیت صرافی‌ها در بازار آزاد، فروش ارز را در ۲۳ گروه با دریافت مدارک انجام دهند که از جمله آنها ارز مسافرتی بود. شرایط نرخ‌گذاری نیز این گونه اعلام شد که نرخ مورد معامله در بازار ثانویه از سوی صرافی‌ها با یک درصد بالاتر به ارزهای خدماتی اختصاص پیدا کند؛ اما در حالی بازار ثانویه دلار را با کمتر از ۹۰۰۰ تومان معامله می‌کنند که در بازار آزاد از ابتدای اجرای بسته جدید ارزی هیچ گاه دلار به کمتر از ۱۰ هزار تومان نرسیده و صرافی‌هایی که ارز خدماتی ارائه می‌کنند همواره نرخی بالاتر از ۱۰ هزار تومان داشته‌اند.

در مجموع ارز مسافرتی اکنون هم قیمت بازار آزاد است و با این شرایط مسافرانی که برای خرید ارز به بازار آزاد آمده‌اند اغلب برایشان فرقی نمی‌کند که از صرافی و با ارائه مدرک خرید کنند یا با نرخ بازار آزاد. می‌گویند وقتی اختلاف قیمتی نیست، دلیلی هم وجود ندارد که در چند صرافی محدودی که ارز مسافرتی می‌فروشند در صف مانده و وقت بگذرانند چراکه به راحتی می‌توانند از کانال صرافی‌های آشنا و یا دلالان ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند.

طی سال‌های گذشته همراه با گروه‌هایی که مشمول دریافت ارز دولتی از بانک مرکزی می‌شدند مسافران نیز در دوره‌های مختلف مقادیری ارز را با نرخ مبادله‌ای دریافت می‌کردند و تا شهریورماه ۱۳۹۶ هر مسافر می‌توانست تا ۳۰۰ دلار ارز با نرخ دولتی که در آخرین قیمت‌گذاری‌ها به ۳۵۰۰ تومان می‌رسید، دریافت کند. اما از این تاریخ به بعد بانک مرکزی ارز مبادله‌ای را حذف کرد و مسافران در بازار آزاد و البته با مراجعه به صرافی بانک‌ها و ارائه مدارک سفر ارز مسافرتی خود را تا ۵۰۰۰ یورو و یک بار در سال دریافت می‌کردند که نرخ آن نسبت به بازار آزاد بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان کمتر بود. البته در آن هنگام قیمت دلار به حدودی کمتر از ۴۰۰۰ تومان در بازار آزاد می‌رسید. از این رو اختلاف چندانی بین ارز مبادله‌ای و آزاد وجود نداشت.

اما در سال جدید و در سیاست ارزی که از فروردین اجرا شد، ارز مسافرتی به حداکثر ۱۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد، البته نرخ جذاب ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص یافت. نرخی که برای واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز اعمال می‌شد برای سفر هم در نظر گرفتند که به مرور باعث شدت گرفتن انتقادات نسبت به این موضوع و درخواست برای آزادسازی ارز مسافرتی شد، چرا که در سویی دیگر اختلاف قابل توجه نرخ ۴۲۰۰ تومان با بازار آزاد موجب ایجاد رانت بزرگی شده بود به هر حال قیمت بازار تا بیش از ۱۰ هزار تومان رشد کرد و فاصله حدود ۶۰۰۰ تومانی نرخ دولتی و آزاد ارز مسافرتی را به دلالی کشید.

کد خبر 414917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار