همشهری آنلاین: شاید پخت غذا با زغال و چوب، غذای خوشمزه‌تری را در اختیارتان بگذارد، اما نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد ریسک مرگ به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی را نیز در شما افزایش می‌دهد.

پخت غذا با زغال ریسک مرگ قلبی عروقی را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج پژوهش‌های محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا نشان می‌دهد استفاده بلندمدت از زغال یا چوب برای پخت ممکن است ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی را افزایش دهد.

بیماری قلبی-عروقی علت اصلی مرگ در جهان است.

در این مطالعه، محققان رابطه بین استفاده از سوخت جامد برای پخت و پز و مرگ قلبی-عروقی را بررسی کردند. آنها همچنین تاثیر احتمالی استفاده از سوخت پاک نظیر الکتریسیته و گاز را به جای سوخت جامد مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه بزرگ شامل ۳۴۱,۷۳۰ فرد در رده سنی ۳۰ تا ۷۹ سال از ۱۰ منطقه در چین بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ بود. از آنها در مورد نحوه پخت و پز و نوع سوخت مصرفی‌شان سوال شد. سپس محققان طول مدت قرارگیری در معرض سوخت‌های جامد را بررسی کردند.

محققان بعد از بررسی این مطالب به این نتیجه رسیدند که آلودگی هوا ناشی از پخت و پز با سوخت‌های جامد نظیر زغال یا چوب تاثیر منفی بر سلامت قلب و عروق داشته و ممکن است منجر به مرگ زودهنگام شود.

«درک بنت»، سرپرست تیم تحقیق، در این مورد می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد افرادی که از سوخت‌های جامد برای پخت و پز استفاده می‌کنند باید تا حدامکان به استفاده از سوخت‌های پاک نظیر الکتریسیته یا گاز روی آورند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «ما دریافتیم استفاده بلندمدت از سوخت‌های جامد برای پخت با ریسک بیشتر مرگ قلبی مرتبط است.»

کد خبر 415278

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی