مجموع نظرات: ۰
جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶
۰ نفر

علی نوذرپور -شهردار منظقه ۲۲ :بیش از دو دهه است که تفکیک پسماند در ادبیات مدیریت شهری آمده است.

علی نوذرپور

تحقیقات و پژوهش‌های متعددی انجام گرفته و در قوانین و مقررات مختلف ازجمله قانون مدیریت پسماند به آن اشاره شده است که برای مدت‌ها پیش ‌باید این امر در شهرهای کشور محقق می‌شد. لیک با وجود اقدامات و فعالیت‌های مختلف شهرداری‌ها همچنان در ابتدای راهیم و این امر به‌ویژه در تهران وضعیت خوبی ندارد. آمارها نشان می‌دهد در ابتدای دوره جدید مدیریت شهری، تفکیک پسماند خشک از مبداء حدود 3درصد بوده است و درخصوص تفکیک پسماند‌ تر اساسا هیچ‌گونه اقدامی نشده است.

به‌نظر می‌رسد مدیریت شهری در این راه شکست خورده است و برای تلاش مجدد باید دوباره برنامه‌ریزی و سپس به سرعت اقدام کند. زمان زیادی گذشته و فرصت‌ها از دست رفته و برای موفقیت در این راه بایسته‌های ذیل ضرورت دارد:

اول؛ عزم و اراده همگانی از دولت گرفته تا شهرداری‌ها و به‌ویژه مردم الزام اصلی است. برنامه‌ای باید تهیه شود که همه اجزا و عوامل ذی‌مدخل در مدیریت پسماند لحاظ شده و متناسب با نقش آنها وظیفه و ماموریت تهیه شود. از وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت گرفته تا جهادکشاورزی از سازمان حفاظت محیط‌زیست گرفته تا سازمان استاندارد کشور و همچنین در اولویت اول، وزارت کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هستند که نقش راهبری و هدایت را بر عهده گیرند.

دوم؛ رسانه‌های جمعی به‌ویژه صدا و سیما، نقش اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم را بر عهده داشته باشد.

سوم؛ مردم در اشکال مختلف گروهی و فردی خود، از احزاب گرفته تا سمن‌ها و نیز همه تشکل‌های گروهی به‌ویژه شوراها و نیز شورایاری‌ها که مهم‌ترین رکن در این برنامه محسوب می‌شوند، حضور جدی و مؤثر داشته باشند.

چهارم؛ بهره‌برداری از تکنولوژی و فناوری‌های نو برای بهره‌برداری در انواع دفع پسماند برای بازیافت مواد و انرژی.

پنجم؛ پیش‌بینی منابع لازم برای برنامه یادشده؛ ازجمله تضمین خرید انرژی‌های حاصل از بازیافت با قیمت مناسب توسط دولت و مجلس شورای اسلامی.

با توجه به این موارد منطقه 22به‌عنوان پایلوت این طرح، اقداماتی چون تحویل پسماند خشک از مردم در ازای بیمه کردن مجتمع‌های مسکونی را آغاز کرده است و با آموزش‌های مستمر و ایجاد بستر مناسب برای مشارکت مردم توانسته نسبت پسماند خشک تحویلی از درب منازل را از 3درصد به 11 درصد برساند و تا پایان سال هدفگذاری کرده که این نسبت به 20درصد برسد.

درخصوص پسماند‌ تر در گام اول پسماندهای میادین میوه و تره‌بار منطقه جمع‌آوری و تبدیل به کود کمپوست شده و برای ساختمان‌های اداری شهرداری منطقه 22این اقدام تکرار شده است و در پی آن برای مجتمع‌های مسکونی نیز تفکیک پسماند تر ادامه خواهد یافت. البته لازم به ذکر است که اقدام اخیر حتما با هماهنگی و همراهی همه مناطق شهرداری و با مدیریت سازمان پسماند شهرداری تهران منتج به نتیجه خواهد شد.

کد خبر 415020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار