همشهری‌آنلاین: دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت گرامی‌داشت نخستین روز جهانی یادبود و احترام به قربانیان تروریسم خواستار حمایت از قربانیان تروریسم و خانواده‌های‌شان بر اساس ارتقا حفاظت و احترام به حقوق بشر آنان شد.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل، متن کامل پیام آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهاني يادبود قربانيان تروريسم(21 اوت،30 مرداد)به شرح زیر است:

"تروریسم از چالشی‌ترین مسائل زمان حال ما و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است. این حمله‌هاي بی‌رحمانه از تاجیکستان گرفته تا بریتانیا، از بغداد تا بارسلون، همه را بهت‌زده کرده است. هیچ کشوری نمی‌تواند خود را از آن در امان نگه دارد، در حالی که هر ملیتی در جهان قربانی حمله‌هاي تروریستی است.

سازمان ملل متحد به طور منظم هدف قرار می‌گیرد. پانزده سال قبل در چنین هفته‌ای، در حمله به مقر ماموریت سازمان ملل متحد در عراق، ۲۲ نفر جان خود را از دست دادند. بعضی از ماموریت‌های حفظ صلح ما در معرض دائمی تهدید قرار دارند.

اما بعد از حمله‌هاي تروریستی، به ندرت از آنانی که کشته یا مجروح شده‌اند خبردار می‌شویم؛ مردان، زنان، دختران و پسران معمولی که می‌رفتند تا امور روزانه خود را انجام دهند، ناگهان زندگی آنان پایان یافت یا برای همیشه تغییر کرد. به ندرت از خانواده‌ها، دوستان و جوامع بازمانده از تروریسم مطلع می‌شویم که باید یاد بگیرند چگونه با سنگینی و فشار تروریسم در ادامه زندگیشان کنار بیایند.

امروز، این نخستین روز بین‌المللی یادبود و احترام به قربانیان تروریسم، به ما یادآور می‌شود تا تامل کرده و به قربانیان و بازماندگان تروریسم گوش فرا دهیم، ندای آنان را رسا کرده و اثر تروریسم را بر زندگیشان به رسمیت بشناسیم.

می‌توانیم از تجربیه‌هاي آنان درس بگیریم. آنان با تروریسم وافراط‌گرایی خشونت‌آمیز در زندگی روزمره، مدارس، بازارها و مکان‌های مذهبی خود مبارزه می‌کنند.

حمایت از قربانیان تروریسم و خانواده‌های ایشان بر اساس ارتقای حفاظت و احترام به حقوق بشر آنان امری اخلاقی و ضروری است. مراقبت از قربانیان و بازماندگان همچنین رساتر کردن ندای آنان کمک می‌کند تا هدف تروریسم یعنی اشاعه بیان تنفر و تفرقه افکنی به چالش کشیده شود. نیاز داریم تا به قربانیان کمک طولانی مدت شامل حمایت مالی، قضایی، پزشکی و روانی ارائه دهیم.

زمانی که ما روحیه قربانیان و بازماندگان تروریسم را بالا می‌بریم، به آنان گوش فرا می‌دهیم، به حقوق آنان احترام می‌گذاریم وعدالت را درمورد آنان رعایت و ازایشان حمایت می‌کنیم؛ در واقع به پیوندهای مشترک خود احترام گذاشته و خسارت‌های دائمی که به وسیله تروریست‌ها به افراد، خانواده ها و جوامع وارد شده را کاهش می‌دهیم.

این‌جانب از افرادی  که همه روزه علیه تروریسم صحبت مي‌كنند. سپاسگزارم.گفته‌های شما اهمیت دارند و شهامت شما در رویارویی با سختی، درسی برای همه ما است.

امروز و هر روز سازمان ملل متحد با همبستگی در کنار شما ایستاده است."

کد خبر 414261

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مجامع‌ جهانی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha