همشهری آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی در مجموعه شهرهای جدید را مدنظر داریم که در اولین گام ۱۰ هزار واحد را در هفته دولت کلنگ می‌زنیم.

شرکت عمران شهرهای جدید

به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در نشست خبری كه در محل این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: عملیات احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت ۱۲ پروژه مسکونی را شروع می‌کنیم که ۱۰ هزار واحد را شامل می‌شود. در دهه فجر ۵۰ هزار واحد مدنظر قرار می‌گیرد. این پروژه‌ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر آغاز می‌شود. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه‌سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می‌کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیت‌های مولد برود.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که اولویت ۵۰ هزار واحد چه اقشاری هستند، گفت: شهرهای جدید یکی از جاهایی بوده که بیشترین عرضه مسکن مهر را داشته و بیشتر اقشار کم درآمد جامعه در آن حضور داشتند. اما مخاطب این ۵۰ هزار واحد اقشار متوسط جامعه هستند؛ چرا که قصد داریم تنوع جمعیتی در شهرهای جدید داشته باشیم. متراژ این واحدها بیش از ۱۰۰ متر نیست. نظام اجرای آن هم در قالب قرارداد مشارکتی است. به این صورت که انبوهسازان با ما وارد مشارکت می شوند، هزینه ساخت را می پذیرند و می توانند از تسهیلات ساخت استفاده کنند. نهایتا کار که تمام شد واحدها بین ما و شرکایمان تقسیم می شود.

  • پیشنهاد واگذاری واحدها به خانه اولی‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مذاکراتی با بانک مسکن داریم که بتوانیم عرضه این ۵۰ هزار واحد را به تقاضا نزدیک کنیم. مثلا لیست کسانی که برای مسکن یکم ثبت نام کرده‌اند دریافت می‌کنیم و با آنها برای واگذاری واحد در قالب این پروژه مذاکراتی انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که واحدها متناسب با تقاضا انجام می‌شود یا خیر، اظهار کرد: مجموعه شهرهای جدید قبل از شروع مسکن مهر تماما با الگوی مشارکت مدنی ساخته شد اما قطعا افرادی که در این ۵۰ هزار واحد با ما شریک می‌شوند تقاضای بازار را در نظر می‌گیرند. سازندگان ابتدا مطمئن می‌شوند که اگر واحدها را تکمیل کنند می‌تواند در بازار به فروش برسانند. ما هیچ محدودیتی از لحاظ قیمت گذاری برای سازندگان در سهم خودشان قائل نمی‌شویم. در بحث خانه اولی‌ها هم هیچ اجباری نیست که واحدهای مدنظر ما را خریداری کنند و خودشان در این زمینه حق انتخاب دارند. ۱۰ هزار واحدی که شروع خواهیم کرد با سود ۱۸ درصد با انبوه سازان قرارداد بسته ایم که قطعا با این درصد سود محاسبه کرده‌اند برایشان صرفا اقتصادی دارد.

  • واگذاری واحدها در قالب مسکن اجتماعی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: بخشی از واحدهایی که مربوط به ما است را همزمان با سازندگان که پیش فروش می‌کند واگذار می‌کنیم. اما موضوع این است که قصد داریم سهم خود را در قالب برنامه وزارتخانه استفاده کنیم. مثلا سهم خود را به بنیاد مسکن قرار بدهیم که در قالب مسکن استیجاری استفاده کند. این موضوعات تابع عرضه مالی اقتصادی خواهد بود ولی قطعا بخشی از واحدها را در اختیار مسکن اجتماعی قرار می‌دهیم.

  • افتتاح ۱۶ هزار واحد مسکن مهر درهفته دولت

طاهرخانی با اشاره به برنامه افتتاحات مسکن مهر در هفته دولت اظهار کرد: ۱۶ هزار واحد مسکن مهر در هفته دولت افتاح می‌شود که مجموعه افتتاحات در شهرهای جدید را به ۲۷۰ هزار واحد می رساند. در پردیس ۵۴۰۰ واحد، پرند ۴۰۰۰ واحد، هشتگرد ۳۰۰۰ واحد، صدرا ۱۳۰۰ واحد و گلبهار ۸۰۰ واحد افتتاح می شود. یکی از تاکیدات ما تکمیل خدمات روبنایی بوده که ۱۸ مدرسه در مجموعه شهرهای جدید عموما در سایتهای مسکن مهر افتتاح می کنیم. البته حدود ۷۰ مدرسه هم در دستور کار داریم که بهار سال ۱۳۹۸ بتوانیم به بهره برداری برسانیم. اصلی ترین تمرکز افتتاحات مدارس در فولادشهر است که ۶ مدرسه را آنجا افتتاح می کنیم. دو مرکز بهداشت، دو کلانتری، هفت مسجد و ۱۱ پارک و فضای بازی نیز جزو افتتاحات خدمات روبنایی خواهد بود.

  • مترو هشتگرد امسال راه می‌افتد

وی ادامه داد: برنامه ریزی این است که قطار برقی گلشهر ـ هشتگرد را در سال ۱۳۹۷ به افتتاح برسانیم. حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی نیاز دارد که بخشی را ما پذیرفته‌ایم، بخشی هم توافق با سازمان برنامه صورت گرفته که اگر این مبلغ تامین شود با توجه به پیشرفت کارو تامین مابقی منابع از طریق پیمانکار، انشاءالله امسال قطار برقی هشتگرد به بهره برداری می‌رسد. همچنین در هفته دولت دو ایستگاه قطار شهری در گلبهار و بهارستان با اعتبار حدود ۷۵ میلیارد تومان کلنگ می‌زنیم.

  • سیراف و تیس در هفته دولت کلنگ می‌خورند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: همزمان با هفته دولت، عملیات احداث شهر جدید سیراف در عسلویه برای نیاز مسکن شاغلان صنعت نفت و گاز آن منطقه داریم. همچنین شرکت عمران تیس در منطقه چابهار، فعالیت خود را آغاز می‌کند. یکی از اصلی‌ترین رویکردهای مجموعه شرکت عمران شهرهای جدید، حسب تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مکران در آن منطقه است. با توجه به مشکل کم آبی کشور هرچه بتوانیم جمعیت را به سمت خطه جنوبی هدایت کنیم مناسب است. علاوه بر این، برنامه شهرهای جدید تیس و عسلویه، شهرهای جدید مکران در جاسک، کوش در پارسیان و تابناک در منطقه لارستان را در دستور کار داریم.

طاهرخانی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود قطار برقی اصفهان ـ بهارستان اوایل سال ۱۳۹۹ افتتاح شود گفت: بحثهای سیوینگ و روسازی این پروژه انجام شده است. قطار برقی گلبهار ـ مشهد هم از طریق فاینانس چین انجام می‌شود. مسوولیت قطار برقی تهران ـ پرند را شهرداری تهران بر عهده دارد که کار چندانی باقی نمانده است. روسازی مترو پرند انجام شده و حتی ایستگاه هم ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. تنها بحث سیوینگ باقی مانده که آمادگی داریم کمک کنیم این پروژه به پایان برسد.

وی ادامه داد: همچنین توافقاتی با راه آهن کرده‌ایم که قطار تهران ـ پرند در طول روز ۲۸ بار سرویس می‌دهد. حجم مسافری که هم اکنون این قطار حومه‌ای دارد جابه جا می‌کند بسیار بالاست. قطار تهران ـ تبریز هم در حال خدمات دهی به مسافران هشتگرد است که ادامه آن تا قزوین و تبریز می‌رود. اراک ـ مهاجران هم برنامه دیگر قطار حومه‌ای ما است که انشاءالله با راه آهن پیش می‌بریم.

  • اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های پردیس

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه دولت چه برنامه‌ای برای تکمیل خدمات و زیرساخت‌های پردیس دارد، گفت: هم اکنون در پردیس ۴۰ هزار واحد مسکن مهر به مرحله نازک کاری رسیده اما بحث خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده سازی سایت‌های مسکن مهر، موضوع مهم فعلی است. ما از محل تهاتر منابع داخلی در حال تامین منابع ایجاد خدمات و زیرساخت‌های پردیس هستیم. این قول را هم می‌دهیم که در پردیس نمی‌گذاریم هیچ کمبودی در زمینه خدمات به وجود بیاید. حدود ۲۰ مدرسه را در پردیس در دستور کار داریم. همچنین بحث‌های آماده سازی و تامین زیرساخت‌ها نیاز به کمک‌های دولتی دارد. امسال جلسه‌ای با دکتر نوبخت داشتیم که بحث پردیس مطرح شد و بایستی از منابع عمومی دولت برای خدمات و زیرساخت‌های این طرح کمک شود. خوشبختانه مرداد و شهریور ۱۰۰ میلیارد تومان برای پردیس اختصاص یافته است. ۵۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافته که منتظر تاریخ انتشار آن هستیم. جلساتی هم حضور آقای دکتر جهانگیری برگزار می‌کنیم. انشاءالله اگر وضع دولت از نظر مالی مناسب شود خدمات زیربنایی و ربنایی پردیس را به عنوان اولویت پیش می‌بریم.

طاهرخانی همچنین درباره موضوع سنددار کردن واحدهای مسکن مهر اظهار کرد: با توجه به مصوبه‌ای که قبلا توسط مجلس تصویب شده این اختیار به وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران داده شده که به متقاضیانی که تمایل دارند عرصه شان ملکی شود عرصه‌ها را واگذار کنیم. منابع حاصله نیز صرف تامین خدمات روبنایی و آماده سازی مسکن مهر می‌شود. این حرکت از حدود دو سال قبل آغاز شده که در برخی شهرها استقبال شده و عرصه‌ها ملکی شده است. خود مردم در این زمینه اختیار دارند.

کد خبر 414189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار