یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بر ضرورت توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط به‌کارگیری، محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان تاکید کرد.

مجید فراهانی،رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در هشتادمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری با تاکید بر لزوم توجه به حقوق کودکان کار و افراد به کار گرفته شده توسط پیمانکاران بازیافت شهرداری تهران گفت: بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف سبب شده است تا شاهد شکل‌گیری مافیای منفعت‌گرای کثیفی باشیم که نه تنها محیط زیست شهر را قربانی منافع مادی خود می‌کند بلکه با بهره‌کشی و استثمار کودکان کار، اتباع بیگانه و آسیب‌دیدگان اجتماعی،آن‌ها را به عنوان زباله‌گرد به خدمت می‌گیرد تا از جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها کیسه منافع خود را پرتر کند.

به گزارش ایسنا، مجيد فراهاني افزود: فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع‌آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند، به کار می‌گیرند، سبب شکل‌گیری مراکز مجاز و غیر مجاز بازیافت زباله در حاشیه مناطق جنوبی تهران شده است و متاسفانه در این مراکز همچون گود محمود آباد و دیگر گودها عده‌ای از هموطنان‌مان و اتباع بیگانه در بدترین شرایط زیستی در میان کوهی از زباله هم کار می‌کنند و هم متاسفانه زندگی می‌کنند.

او ادامه داد: این شرایط زندگی و کار که ناشی از فقر شدید است متاسفانه با رشوه‌خواری و باج‌گیری برخی کارکنان و ماموران فاسد شهرداری تهران تشدید می‌شود و کودک کار 9 ساله‌، 20 ساعت زباله جمع‌آوری می‌کند تا آخر ماه حداقل درآمد را داشته باشد و گاهی ناچار می‌شود تا نیمی از درآمد اندکش را به ماموران فاسد شهرداری باج بدهد.

فراهاني تاکید کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم تهران تا کارگزاران و مدیران می‌بایست نسبت به کیفیت و شرایط زندگی یکایک شهروندان این شهر مسئولانه برخورد کنیم و در مسیر بهبود کیفیت زندگی در همه محلات شهر و برای همه شهروندان اقدامات لازم را پیگیری کنیم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که این کودکان اگر ژن خوب ندارند اما در انسانیت، مسلمان بودن و حق حیات و تعالی با یکایک ما برابر هستند، افزود: ما در برابر شرایط آنها مسئولیم. بر همین اساس به عنوان نماینده مردم تهران در اجرای بند 3 ماده 71 قانون شوراها به شهرداری تهران تذکر می‌دهم. امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام شهردار تهران و حسن استفاده از ظرفیت سازمان رفاه شهرداری تهران در همکاری با حوزه معاونت خدمات شهری شاهد توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط بکارگیری، محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان تهرانی باشیم.

کد خبر 414045

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار