همشهری‌آنلاین: رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از بکارگیری کودکان کار در شهرداری تهران گلایه کرد.

به گزارش ایسنا، الهام فخاری، رئيس كميته اجتماعي شوراي شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر با اشاره به اهمیت توجه به کودکان کار، گفت: وقتی به شهر نگاه می‌کنیم کودکان و نوجوانان کارگر را می‌بینید و می‌بینیم که کیسه‌های بزرگ زباله را بر شانه‌های کوچک خود حمل می‌کنند. این در حالیست که به موجب ماده 32 قانون اجازه الحاقی دولت به کنوانسیون حقوق کودک که مصوب مجلس نیز هست، حمایت از کودکان در برابر استثمار اقتصادی و انجام هر گونه کاری که زیانبار بوده و یا توقفی در آموزش آنها ایجاد می‌کند مضر است و بر اساس ماده 83 قانون کار نیز هر نوع کار اضافی و انجام کار در شب و همچنین انجام کارهای سخت خطرناک و ... برای کارگر نوجوان ممنوع شده‌است.

الهام فخاري با انتقاد از بکارگیری کودکان و نوجوانان توسط پیمانکاران شهرداری گفت: با این وجود در شهرداری زمینه‌های آشکاری وجود دارد که از کودکان در مشاغل سخت به ویژه جمع‌آوری زباله، سودجویی می‌شود.

رئيس كميته اجتماعي شوراي شهر تهران افزود: برخی پیمانکاران شهرداری کودکان زباله‌گرد را به کار می‌گیرند و از آنها به عنوان نیروی کار ارزان سوء استفاده می‌کنن. این کودکان در کارگاه‌های تفکیک زباله می‌خوابند و همه می‌دانیم که آنها در معرض چه آسیب‌هایی قرار دارند، چرا که گاراژهای پر از زباله، مملو از حشرات موذی و بوی ناخوشایند است که از فاصله دور هم به مشام می‌رسد و به صورت غیربهداشتی و غیرانسانی زندگی می‌کنند.

او گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده تعدادی از این کودکان به بیماری‌هایی همچون هپاتیت، ایدز، حصبه، کزاز، اسهال و... مبتلا شده‌اند. بنابراین در نخستین گام برای رعایت حقوق کودکان شهرمان و اثبات پایبندی شهرداری به رویکرد اجتماعی لازم است که در سازمان مدیریت پسماند دستورالعمل بازدارنده‌ای برای جلوگیری از استفاده از کودکان وضع شود.

الهام فخاري افزود: انتظار داریم شهرداری به عنوان مسئول مستقیم نظارت بر پیمانکاران طرف قرارداد در مورد بکارگیری کودکان در زباله‌گرد اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

کد خبر 406744

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شورای شهر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha