پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: لاری (گرجی: ლარი؛ ایزو ۴۲۱۷: GEL) یکای پول کشور گرجستان است که هر یک لاری به ۱۰۰ تتری تقسیم می‌شود.

Money

Money

واژهٔ لاری برگرفته از گرجی باستان است که معنای «دارایی» و «ذخیره‌کردن» می‌دهد، در حالی که تتری اصطلاح پولی گرجستان باستان است به معنای «سفید» که در پادشاهی کولخیس در سدهٔ ششم پیش از میلاد استفاده می‌شد.

در معاملات بین‌المللی لاری گرجستان را با علامت GEL یعنی Georgian Lari نمایش می‌دهند. این واحد پولی یکی از واحدهای پول غیر رایج در دنیاست که تنها کشور گرجستان از آن استفاده می‌کند.

  • پیشینه لاری گرجستان

واحد پولی لاری گرجستان واحد پول جزء نیز دارد که تتری (Tetri) نام دارد. ارزش تتری صد برابر کمتر از لاری است و هر ۱۰۰ تتری به اندازه یک لاری ارزش دارد. تتری در حقیقت پول خرد گرجستان است که برای معاملات کوچک از آن استفاده می‌شود. مدیریت تولید و توزیع سکه و اسکناس‌های لاری و تتری در گرجستان بر عهده بانک مرکزی گرجستان است.

  • کوپانی

در ۵ آوریل ۱۹۹۳، گرجستان تصمیم گرفت روبل روسیه را با یکای پول موقتی به‌نام کوپانی (Kuponi) جایگزین کند. این یکای پول که فقط شامل اسکناس می‌شد و هیچگونه یکای کوچکتری نداشت، دچار پدیدهٔ ابر تورم‌ها شده‌ بود. اسکناس‌های صادرشده بین ۱ تا ۱ میلیون کوپانی بودند که شامل اسکناس‌های غیرمعمول ۳، ۳۰۰۰، ۳۰٬۰۰۰ و ۱۵۰٬۰۰۰ کوپانی بودند.

  • لاری

در ۲ اکتبر ۱۹۹۵ میلادی دولت ادوارد شواردنادزه یکای پول لاری را جایگزین کوپانی کرد که از آن پس تاکنون تقریباً نرخ ثابتی داشته‌است.

  • انواع اسکناس و سکه لاری

در گرجستان انواع سکه و اسکناس لاری و تتری وجود دارد که در بازار ارز این کشور مبادله می‌شود. اگر بخواهید لاری گرجستان را دریافت کنید می توانید از طریق صرافی‌های این کشور تبدیل ارز خود را انجام دهید. از طریق صرافی‌های گرجستان می‌توانید انواع واحدهای پولی رایج مانند دلار، یورو، پوند و ... را با لاری تعویض کنید.

انواع اسکناس های رایج لاری در گرجستان عبارتند از ۱ لاری، ۲ لاری، ۵، ۱۰، ۲۰ لاری، ۵۰ و ۱۰۰ لاری که اسکناس‌های رایج لاری در گرجستان است. همچنین در این کشور انواع سکه لاری و تتری نیز وجود دارد که مبالغ آن عبارتند از ۱ تتری، ۲ تتری، ۵، ۱۰ تتری، ۲۰ و ۵۰ تتری و همچنین سکه‌های ۱ و ۲ لاری گرجستان که سکه‌های رایج این کشور است.

کد خبر 413697

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha