همشهری آنلاین: رییس شورای شهر تهران با بیان این که کشورهای دنیا دریافتند که دولت و شهرداری نمی‌توانند با عمل مستقیم با آسیب‌های اجتماعی مبارزه کنند یادآور شد: راه حل جدی در این زمینه استفاده از سازمان‌های مردم نهاد است.

محسن هاشمی

به گزارش ایرنا، محسن هاشمی، در نشست بررسی پژوهش‌های مدیریت شهری ییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که سیاست‌های افراطی باید از عقلانی جدا شوند گفت: از این موارد در کشور زیاد دیده می‌شود که باید نسبت به حل آن اقدام کرد. وي افزود: برای مثال یکی از این سیاست‌ها موضوع حجاب بانوان برای عبور از ترانزیت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) است که به یک معضل تبدیل شده و تا کنون نظام نتوانسته آن را حل کند.

وی با بیان این که نقش نظام و حکومت در از بین بردن آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم است اظهار داشت: تاثیر تصمیم گیری‌ها و سیاست‌های کلان در ایجاد فقر، تولید آسیب‌های اجتماعی یا حل آن باید اندازه‌گیری شود.

هاشمی با بیان این که ایجاد آسیب‌های اجتماعی بهمنی است که سال ها است آغاز شده و اکنون صدای آن به گوش می‌رسد خاطر نشان کرد: اگر شهرداری و دولت با آن برخورد نکند می‌تواند به کل نظام آسیب بزند.

  • منبع تولید فقر بیشتر از منبع حل آسیب‌های اجتماعی

رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با بیان این که مهم‌ترین درسی که می‌توان از تجربیات گذشته گرفت این است که راه حل‌های ضربتی نمی‌توانند مشکل فقر و آسیب‌های اجتماعی را حل کند گفت: منبع تولید فقر بیشتر از منبع حل آسیب‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به این که در گذشته فعالیت‌های متعددی در زمینه حل آسیب‌های اجتماعی توسط مدیریت شهری انجام شده تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد فعالیت‌های انجام شده در این زمینه موثر نبوده است.

هاشمی از رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران خواست تا گزارشی که از آنچه تاکنون در این زمینه انجام شده و تاثیرات آن در حل آسیب‌های اجتماعی تهیه و در اختیار شورا قرار داده شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که کشورهای دنیا دریافتند که دولت و شهرداری نمی‌توانند با عمل مستقیم با آسیب‌های اجتماعی مبارزه کنند یادآور شد: راه حل جدی در این زمینه استفاده از سازمان‌های مردم نهاد است.

  • سازمان‌های مردم نهاد و حل آسیب‌های اجتماعی

وی انتخاب سازمان‌های مردم نهاد برای حل آسیب‌های اجتماعی را مهم دانست و افزود: بسیاری از اوقات سازمان‌های مردم نهاد هدف سوء داشته و شکل‌گیری آنها برای پول شویی است؛ مانند صندو‌ق‌های قرض الحسنه که برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه تشکیل اما پس از مدتی به مراکز ربا تبدیل شدند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که باید سازمان‌ها و ارگان‌های مردم نهاد که با انگیزه واقعی کمک به مردم تشکیل شده ساماندهی شوند ،اظهار داشت: این مسئله نیز از جمله مشکلات شهرداری است که نمی‌تواند سازمان مردم نهاد مورد نظر را شناسایی و امکانات لازم را در اختیار آن قرار دهد.

وی با انتقاد از عملکرد برخی سازمان‌های شهرداری تهران گفت: برای مثال سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با 250 میلیارد تومان اعتبار و سه هزار نفر نیرو در جهت فعالیت‌های مناسبتی اقدام کرده و در بعد مبارزه با آسیب‌های اجتماعی جهت گیری درستی در این سازمان اتفاق نیفتاده است.

  • فقر مهم‌ترین مساله در ایجاد آسیب‌های اجتماعی

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فقر مهم‌ترین مساله‌ای است که موجب ایجاد آسیب‌های اجتماعی می‌شود اظهارداشت: نقش مدیریت شهری در موضوع فقر و آسیب‌های اجتماعی کوتاه مدت است و ابزاری برای انجام اعمال موثر در برابر سیاست‌هایی که ایجاد فقر می‌کند، در اختیار ندارد.

وی با اشاره به اینکه به فقر از جنبه‌های مختلف درآمدی و انسانی نگاه می‌شود افزود: فقر نسبی شامل مسائلی از جمله بهداشت، دسترسی به انرژی، حمل و نقل مناسب، آب آشامیدنی، آموزش می‌شود که از این نظر مشکل چندانی نداشته و فقیر به شمار نمی‌رویم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در موضوع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران باید پیش از هر کاری ابتدا تعداد سفرها کم و واقعی شود و سپس برای آنها برنامه‌ریزی درست انجام داد.

وی با بیان اینکه اگر سیاست های کلان درست نباشد و ایجاد فقر کند تعداد فقرا افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر کاهش نرخ پول موجب کاهش درآمد جامعه و تولید تورم شد.

هاشمی افزود: گفته می‌شود حدود یک دهک جامعه زیر خط فقر قرار دارند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: مرحوم آیت‌الله هاشمی معتقد بود برای تحقق عدالت باید ثروت را تولید و توزیع کرد و به گونه‌ای عمل کرد که فقر به صورت زیربنایی حل شود.

  • ایجاد شغل ارزان گردشگری

وی با اشاره به اینکه در سیاست‌های فرهنگی که در آن افراط هم دیده می‌شود با بخشی از جامعه به گونه‌ای برخورد کردیم که محدودیت‌هایی ایجاد کرد، اظهارداشت: یکی از راه‌های ایجاد شغل ارزان گردشگری است و تهران می تواند به موضوع جذب گردشگری داخلی و خارجی بپردازد اما متاسفانه این مساله مدام شکل می‌گیرد و به دلایلی بسته می‌شود و این امر سرمایه گذاران را با خسران مواجه می‌کند.

به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران، در زمان حاضر فرانسه ۸۰ تا ۹۰ میلیون نفر گردشگر داشته و کشورهای آمریکای لاتین و آسیای دور مانند چین، کره، تایلند و مالزی َ از طریق گردشگری شغل ارزان ایجاد کردند.

هاشمی اضافه کرد: تحریم‌ها موجب شد بخش صنعتی نتواند کار کند و اشتغال در بخش صنعت ساختمان نیز به دلیل رکود با مشکل مواجه شد.

وی ادامه داد: اینها به معنای آن است که سیاست‌های کلان علیرغم آنکه صحبت از مبارزه با فقر و آسیب‌های اجتماعی میزند در عمل به بهانه حفظ ارزش و ارزش‌های انقلاب که گاهی نظرات افراطی در آن دیده می‌شود اشتغال از بین رود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: اگر ‌می‌خواهیم به صورت زیربنایی با آسیب‌های اجتماعی برخورد کنیم باید در سیاست‌های کلان به اشتغال فکر کنیم.

هاشمی با اشاره به قانون منع بکارگیری بازنشستگان اظهار داشت: این موضوع عمدتا به دلیل استفاده از جوانان و اشتغال آنها است.

کد خبر 413634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی