همشهری آنلاین: معاون پایش و نظارت اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی با بیان این‌ که از ۵۹ مرکز دفن زباله شهری استان، حدود ۱۰ درصد آن‌ها دارای مجوزهای زیست محیطی بوده و در آن‌ها دفن زباله به صورت اصولی انجام می‌شود، گفت: متأسفانه اغلب زباله‌گاه‌های استان از وضعیت زیست‌محیطی و بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند.

تنها ۱۰ درصد مراکز دفن زباله شهری آذربایجان‌شرقی با مجوزهای زیست‌محیطی است

به گزارش ایسنا، حسن عباس‌نژاد گفت‌: سرانه تولید زباله در میانگین جهانی 80 گرم و میانگین کشوری 20 گرم به ازای هر نفر است که این میزان در شهر تبریز 800 گرم و در استان 560 گرم در روز است.

وی با بیان این‌ که 52 مرکز دفن زباله شهری و روستایی در سطح استان وجود دارد که بر اساس آخرین آمار اخذ شده، میزان پسماندهای خانگی تولید شده در استان در حدود 980 هزار تن در سال است، گفت: تبریز با میزان تولید زباله 1200 تن در روز، بیشترین تولیدکننده زباله در استان است و در سایر شهرهای استان 1523 تن در روز زباله تولید می‌شود.

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط‌ زیست آذربایجان‌شرقی افزود: سهم تولید زباله شهرهای استان 46 درصد مربوط به شهر تبریز و 54 درصد مربوط به سایر شهرهای استان است.

عباس‌نژاد ادامه داد: متأسفانه 75 درصد نحوه جمع‌آوری زباله از منازل به‌صورت غیراصولی انجام می‌شود و پروسه تفکیک در مبدأ تنها در حدود 25 درصد موارد انجام می‌شود.

وی گفت: متأسفانه 70 درصد دفن زباله در کلان‌شهر تبریز به‌صورت دفن سنتی و غیراصولی انجام می‌شود.

معاون پایش و نظارت اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: پیگیری‌های لازم در راستای ساماندهی این مراکز در دست اقدام است و ما در حال تکمیل اطلاعات و ارائه گزارش در کارگروه پسماند استان به ریاست استاندار آذربایجان‌شرقی هستیم.

عباس‌نژاد گفت: پایش همه محل‌های دفن زباله استان در سه ماهه نخست سال 97 انجام گرفته و در سه ماهه دوم نیز ضمن پایش و بروزرسانی آخرین وضعیت زباله‌گاه‌های استان، پیگیری‌های لازم در جهت اصلاح وضعیت زیست محیطی مراکز دفن زباله در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: در این خصوص پس از تبریز در دو شهرستان استان نیز مرکز دفن بهداشتی در سال97 به بهره‌برداری می‌رسد و اصلاح وضعیت زباله‌گاه‌های استان تا پایان سال97 از شهرداری‌های استان خواسته شده است.

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط‌ زیست آذربایجان‌شرقی افزود: هم‌اکنون نحوه جمع‌آوری، انتقال و دفن زباله در مرکز دفن تبریز از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و اخطاریه لازم جهت اصلاح وضعیت موجود صادر شده و به مقامات ارشد استانی، دادگستری و ادارات ذيربط اطلاعات لازم داده شده است.

عباس‌نژاد یادآور شد: طرح‌های احداث و ساماندهی مراکز دفن 5 شهر استان امسال بررسی شده و ساماندهی محل‌های دفن در چند شهر بزرگ استان شامل مرند، مراغه، هشترود، عجب شیر و هریس در حال اجراست.

کد خبر 413079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار