همشهری آنلاین: مهندسان زیستی دانشگاه کلمبیا موفق به توسعه یک روش نوآورانه شده اند که قادر به افزایش چربی قهوه ای است. این رویکرد در کاهش وزن و درمان چاقی موثر است.

تبدیل چربی سفید به قهوه ای

به گزارش ایرنا به نقل از مدیکال ساینس، چربی قهوه ‌ای به راحتی می‌سوزد و تبدیل به انرژی می‌‌شود. تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای یک راهکار مناسب برای درمان چاقی و اضافه وزن و بیماری‌های مرتبط با سوخت و ساز از جمله دیابت است.

ولی تبدیل بی‌خطر چربی سفید به قهوه ای همواره با چالش مواجه بوده است. محققان دانشگاه کلمبیا برای حل این مشکل به یک روش ساده دست یافتند. در این روش چربی سفید بیمار خارج از بدن به چربی قهوه ای تبدیل می‌شود،‌ سپس به بدن پیوند می‌شود.

این روش که fat-graf نام دارد، معمولا توسط جراحان پلاستیک و زیبایی در روشی مانند چربی‌کشی یا لیپوساکشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش چربی از بدن خارج می‌شود و برای زیبایی یا جراحی ترمیمی به ناحیه ای دیگر تزریق می‌شود.

روش‌های دیگری نیز مانند قراردادن چربی در معرض سرمای شدید و استفاده از داروهای چربی‌سوز برای افزایش چربی قهوه ای وجود دارد که اغلب دارای عوارض جانبی است و گاهی برای بیمار ناخوشایند است.

ولی در این روش جدید چربی به میزان دلخواه به بدن بیمار تزریق می‌شود، از طرفی به سادگی و در مطب پزشک قابل انجام است. در این روش تبدیل چربی سفید به قهوه ای با کشت بافت در محیطی حاوی فاکتور رشد صورت می‌گیرد. این فرآیند browning نام دارد.

این روش نیازمند مطالعه بیشتر است، ولی دستیابی به روشی ساده در کمترین زمان ممکن و با حفظ ساختار سه بعدی عروق بسیار مبتکرانه و سودمند است.

نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

کد خبر 412559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار