همشهری آنلاین: نیروهای سوریه دموکراتیک و دمشق بر سر انجام مذاکرات برای پایان دادن به جنگ توافق کردند.

توافق کردهای سوریه و دمشق بر سر مذاکرات برای پایان جنگ

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، شورای سوریه دموکراتیک که اکثر آن را کردها تشکیل می‌دهند بر دست‌یابی به توافق با دولت دمشق بر سر تشکیل کمیته‌هایی برای گسترش سطح گفت‌وگو در جهت پایان دادن به جنگ و درگیری موجود در کشور تاکید کرد.

هیئت این شورا روز پنجشنبه نشستی با نمایندگان دولت در دمشق برگزار کرد.

شورای سوریه دموکراتیک اعلام کرد، هدف از این دیدار ایجاد اصولی برای هموار کردن گفت‌وگوهای گسترده‌تر و جامع‌تر میان طرفین، حل همه مشکلات موجود و حل بحران در همه سطوح بود.

در بیانیه شورای مذکور آمده است، بر سر ترسیم نقشه راه که سوریه را به کشور دموکرات غیرمتمرکز هدایت کند، توافق شد.

این شورا اعلام کرد، در این نشست تصمیماتی در راستای تشکیل کمیته‌ها در سطوح مختلف به ویژه برای بسط گفت‌وگو و مذاکرات به منظور پایان دادن به خشونت و جنگ که مردم و جامعه را به ستوه آورده است، اتخاذ شد.

طبق اعلام این شورا، پیش از این دیدارها رایزنی‌های مقدماتی میان کمیته‌های فرعی دو طرف در حومه غربی رقه انجام گرفت و مسائل خدمات رسانی بررسی شد.

سیهانوک دیبو، مشاور ریاست مشترک حزب اتحاد دموکراتیک سوریه تاکید کرد، نشست با دولت دمشق گامی اولیه و مثبت بود.

وی تصریح کرد، آنچه اتفاق افتاد حساب‌گری‌های کسانی که روی تقسیم سوریه شرط‌بندی کرده بودند را به هم ریخت و نیروهای کرد خود را بخشی از ارتش سوریه در آینده می‌دانند.

از سوی دیگر، ریاض درار، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک امروز گفت: سفر هیئت این شورا به دمشق به درخواست دولت سوریه برای انجام مذاکرات و ایجاد اعتماد انجام شد، زیرا هدف ما مذاکرات بدون شرط است.

وی تصریح کرد: این نشست نتیجه دیدارهای مشورتی با احزاب کرد در شمال سوریه با هدف دستیابی به راه حل سیاسی بود که در آن بر بازگشت دولت سوریه به همه مناطق آن، بازگشت امنیت و ثبات و بررسی جوانب چه نظامی و چه سیاسی برای برقراری این امنیت توافق کردیم.

رئیس شورای سوریه دموکراتیک افزود: بازگشت ارتش سوریه مورد بررسی قرار نگرفته اما در آینده روابط میان نیروهای ما و این ارتش بررسی خواهد شد.

درار وجود توافقنامه درباره تحویل تاسیسات و میادین نفتی تحت کنترل خود به دولت سوریه را تکذیب کرد و گفت: تنها درباره تحویل تاسیسات "سد فرات" توافق شده و این مساله هم در گرو روند مذاکرات و نتایج آن است.

وی همچنین بررسی موضوع دولت "خودمختار" در مذاکرات با دمشق را رد کرد و افزود: نیروهای سوریه دموکراتیک برای سوریه کار می‌کنند و تهمت‌های وارده به این نیروها مبنی بر جدایی‌طلبی و تجزیه کشور دروغ و افتراست و رویکرد کنونی حمایت از تمرکززدایی است که موضوع مذاکرات است.

درار درباره موضع آمریکا از کردهای سوریه مدعی شد: آنطور که شایع شده آمریکا ما را تنها نگذاشته بلکه با ما بر سر موضوع مبارزه با داعش اتفاق نظر دارد و روابط ما در بهترین شکل ممکن قرار دارد. واشنگتن در گزینه‌های سیاسی ما مداخله نمی‌کند، همانگونه که همگرایی با دمشق ضمن هماهنگی با آمریکا و نماینده‌های آن صورت گرفت.

وی هم‌رای بودن شورای سوریه دموکراتیک با مخالفان دولت سوریه را بعید دانست و گفت: این شورا از مخالفان درخواست کرد که به شهر طبقه و منبج آمده و مخالفان را از داخل رهبری کنند اما آنها نپذیرفتند. آنها حتی درهای مذاکرات ژنو را هم به روی خود بستند و تنها گزینه پیش‌روی آنها کمیته قانون اساسی است که به زودی آن هم به روی آنها بسته خواهد شد زیرا به نظر من قانون اساسی با یک تصمیم مهمتری مطرح خواهد شد.

کد خبر 412019

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها