همشهری آنلاین: شهرداری پایتخت در نامه‌ای خطاب شهرداران مناطق ۲۲ گانه پایتخت، ممنوعیت صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز بر روی پهنه‌های گسل اصلی را ابلاغ کرد.

گسل‌های تهران

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به دنبال مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در رابطه با ممنوعیت ساخت و ساز بر روی گسل‌های اصلی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در نامه‌ای به شهرداران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران دستور ممنوعیت صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز جهت مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز و کلیه جایگاه‌های سوخت در پهنه‌های گسلی اصلی را صادر کرد.

  • جزئیات ابلاغیه معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به شهرداران مناطق ۲۲ گانه پایتخت

متن نامه پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به شهرداران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به شرح زیر است:

پیرو دستورالعمل شماره ۶۳۵۶۰۴ / ۸۰ مورخ ۱۳۹۶.۶.۲ با موضوع وحدت رویه در خصوص ساختمان‌های با اهمیت بسیار زیاد واقع در پهنه‌های گسلی اصلی با جابجایی عمده شهر تهران و با عنایت به مفاد بند ۷ نامه شماره ۳۰۰ / ۱۷۷۴۳ مورخ ۱۳۹۷.۲.۲۳ معاون محترم شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بدینوسیله ابلاغ می‌گردد:

ممنوعیت صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز، توافق و تشکیل پرونده و ... برای احداث ساختمان‌های بااهمیت خیلی زیاد در پهنه‌های گسل اصلی با جابجایی عمده گسلی شهر تهران، علاوه بر تعاریف ذکر شده در مفاد بخشنامه فوق‌الذکر (کلیه مراکز مندرج در جدول ۶-۱-۱ صفحه ۹ مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و گروه ۱ بند ۱-۶ آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ویرایش چهارم)، مشمول مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز (شامل مهد کودک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و ...) و کلیه جایگاه های سوخت (پمپ بنزین، پمپ گاز) نیز خواهد بود.

بدیهی است حسن اجرای این مصوبه برعهده شهرداران مناطق خواهد بود.

  • متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در تاریخ ۹۷.۲.۲۳

پیش‌تر و در تاریخ ۹۷.۲.۲۳ محمد سعید ایزدی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به استاندار تهران، استاندار کرمان، استاندار آذربایجان شرقی و سرپرست شهرداری تهران، مصوبه شورای عالی را مبنی بر ممنوعیت ساخت و ساز ساختمان‌های با اهمیت بر پهنه‌های گسل اصلی ابلاغ کرد.

  • متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نیز که در همان تاریخ ابلاغ شده بود به شرح زیر است:

به استحضار می رساند شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳۹۷.۲.۳، پیرو مصوبه مورخ ۱۳۹۵.۵.۲۵ خود، ضمن استماع گزارش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیرامون حریم گسل‌های زلزله شهرهای ایران در خصوص روند اجرایی شدن مفاد مصوبه قبلی و اقدامات انجام شده متعاقب آن به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود؛

الف) پهنه بندی حریم گسل‌های زلزله شهرهای تهران، تبریز و کرمان

۱. نقشه های حرایم گسل‌های شهرهای تبریز و کرمان مورد تایید و تصویب قرار گرفت و مقرر گردید اسناد مربوطه توسط دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری به مراجع ذیربط ابلاغ گردد.

۲. بلندمرتبه سازی (بر اساس چهارچوب تعیین شده در مصوبات شورای عالی) در پهنه گسل‌های اصلی کلانشهر تبریز و کرمان ممنوع می‌باشد. وظیفه نظارت بر حسن انجام این بند با همکاری موثر نهادهای مدنی شهرهای مذکور (از جمله شورای اسلامی شهر) برعهده اداره کل راه و شهرسازی استان مربوطه و دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران می‌باشد.

۳. ادارات کل راه و شهرسازی استان‌های آذربایجان شرقی، کرمان و شهرداری تهران موظف‌اند طرح تفصیلی شهرهای تهران، تبریز و کرمان را با در نظر گرفتن کاربری‌های مجاز به استقرار در پهنه‌های گسلی (مطابق بند ۶-۲-۴ استاندارد ۲۸۰۰ ایران و بر اساس مصوبات شورایعالی) مطابق نقشه پهنه‌های گسلی ابلاغی موردبازنگری قرار داده و جهت تصویب نهایی به شورای عالی ارسال نمایند.

۴. شهرداران شهرهایی که اسناد پهنه بندی حریم گسل‌های آنها ابلاغ شده است (تهران، تبریز و کرمان) مکلفند ظرف مدت شش ماه از ابلاغ این مصوبه اطلاعات رقومی کلیه مستحدثات واقع شده بر حرائم گسل‌ها را تکمیل و نتیجه را جهت بررسی روند اجرایی شدن مصوبات مذکور به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارسال نمایند.

ب) ضوابط عام پیرامون سند پهنه بندی گسل‌های زلزله شهرهای ایران

۵. در راستای تکلیف مندرج در بند ۱ مصوبه مورخ ۱۳۹۶.۲.۱۰ هیات محترم وزیران ابلاغ شده به شماره ۱۵۰۲۱ / ۵۳۱۳۳ مورخ ۱۳۹۶.۲.۱۲، ضوابط ساخت و ساز در پهنه های گسلی کلانشهرها توسط کمیته استاندارد ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی حداکثر تا سه ماه آینده تدوین و پس از طی فرآیند قانونی لازم به مراجع ذیربط ابلاغ گردد.

۶. وزارت راه و شهرسازی با محوریت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و همکاری ادارات کل راه و شهرسازی، سازمان زمین شناسی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها نسبت به تهیه نقش گسل‌های کلانشهرهای کشور مطابق با اولویت بندی صورت گرفته اقدام نموده و بر همین اساس تدقیق نقشه گسل‌های اصلی و فرعی شهرها با تاکید بر برآورد نرخ لغزش و میزان جابجایی گسل‌ها، در بازه زمانی ۵ ساله تهیه و پس از طی فرآیند قانونی لازم به مراجع ذیربط ابلاغ شود.

۷. ساختمان‌ها و تاسیسات بسیار مهم علاوه بر تعاریف و مصادیق ذکر شده در آیین نامه ۲۸۰۰، شامل مدارس و کلیه مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز (شامل مهد کودک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و...)، کلیه جایگاه‌های سوخت (پمپ بنزین، پمپ گاز)، ساختمان‌های بلندمرتبه (طبق تعریف بازای مناطق مختلف) نیز خواهد بود.

۸. به جهت اجرایی شدن مصوبه مورخ ۱۳۹۵.۵.۲۵ و این مصوبه، خصوصا در جابجایی ساختمان‌های دولتی با اهمیت خیلی زاید و خطرزاد واقع در حرایم گسل‌ها، مقرر گردید کارگروه اجرایی با عضویت و محوریت وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی) و سازمان بهره بردار، تشکیل و آیین نامه اجرایی مرتبط را جهت ارایه به دولت تدوین نماید. آیین نامه مذکور پس از تایید از طرف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به دولت پیشنهاد خواهد شد.

کد خبر 411675

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha