همشهری آنلاین: مطالعه جدید نشان می‌دهد، سی‌تی‌اسکن که عمدتا در تصویربرداری‌های پزشکی استفاده می‌شود، ریسک تومورهای مغزی را افزایش می‌دهد.

سی تی اسکن

به گزارش مهر، استفاده از سی‌تی‌اسکن در طول دو دهه اخیر به شدت افزایش یافته است. درحالیکه این شیوه بسیار موجب افزایش توانایی‌های تشخیصی شده است، اما در آن، از دوز بالاتر اشعه نسبت به شیوه‌های تشخیصی دیگر استفاده می‌شود. ازاینرو این میزان اشعه مورداستفاده، بخصوص در کودکان، نگران کننده است چراکه بدخیمی‌های مرتبط با این اشعه‌ها در کودکان بیش از بزرگسالان است.

لوسمی (سرطان خون) و تومورهای مغزی از شایع‌ترین بدخیمی‌های ناشی از رادیواکتیویته در بین کودکان و افراد جوان هستند. از اینرو محققان به ارزیابی ریسک تومور مغزی و لوسمی در کودکان بعد از قرارگیری در معرض اشعه ناشی از سی تی اسکن پرداختند.

محققان در این مطالعه، یک گروه از کودکان هلندی به تعداد ۱۶۸,۳۹۴ نفر را که بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۲ تحت سی تی اسکن قرار گرفته بودند مورد بررسی قرار دادند و به ارتباط آن با سرطان پی بردند.

نتایج نشان داد بروز سرطان ۱.۵ برابر بیش از حدانتظار است. خطر نسبی در مورد ابتلا به تمام انواع تومورهای مغزی برای بالاترین میزان دوز اشعه بکارگرفته شده بین ۲ تا ۴ برابر افزایش یافته بود.

کد خبر 411337

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha