همشهری آنلاین: تحقیق جدید نشان می‌دهد هیچ دو مغزی شبیه به هم نیستند، چراکه ژنتیک و تجارب نشانه‌های بر روی مغز به جا می‌گذارند.

به گزارش خبرنگار مهر، «لوتز جانکی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه زوریخ سوئیس، در این باره می‌گوید: « ما در این مطالعه توانستیم اثبات نماییم که ساختار مغز افراد بسیار شخصی هستند. تنها ۳۰ سال قبل، ما فکر می‌کردیم مغز انسان دارای چند مشخصه خاص و فردی است یا اصلا چنین ویژگی‌ای ندارد. از این رو شناسایی افراد از طریق ویژگی‌های آناتومی مغز غیرقابل تصور بود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اما یافته‌های اخیر نشان می‌دهد ترکیب تاثیرات ژنتیکی و غیرژنتیکی نه تنها بر عملکرد مغز، بلکه بر آناتومی مغز هم تاثیر آشکاری دارد.»

این مطالعه شامل حدود ۲۰۰ فرد سالم بود که در طول مدت ۲ سال، سه دفعه تحت اسکن MRI مغز قرار گرفتند. محققان بیش از ۴۵۰ مشخصه آناتومی مغز از جمله حجم کلی مغز، حجم ماده سفید و خاکستری مغز، و ضخامت قشر مغز را ارزیابی کردند.

به عنوان نمونه‌ای از تاثیر تجربه بر آناتومی مغز، جانکی به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه موسیقیدان‌ها، گلف بازها یا شطرنج بازهای حرفه‌ای در مناطق مغزشان که مبتنی بر مهارت‌های خاص‌شان است، دارای ویزگی‌های خاصی هستند.

همچنین به نظر می‌رسد تجارب کوتاه مدت هم در مغز تغییرشکل ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، اگر دست راست فرد به مدت ۲ هفته بی‌حرکت نگه داشته شود، ضخامت قشر مغز در نواحی مسئول کنترل دست، کاهش می‌یابد.

جانکی در توضیح این یافته‌ها می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم آن دسته از تجاربی که بر مغز تاثیر می‌گذارند با آرایش ژنتیکی تعامل یافته و بدین ترتیب با گذشت سال‌ها، هر فرد دارای یک آناتومی مغز کاملا شخصی و منحصربه فرد خواهد بود.»

کد خبر 410723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار