همشهری آنلاین: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود با اشاره به اقدام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اظهار داشت: این اقدام به دنبال استیصال و شکست آمریکا در منطقه بود.

 امیرحاتمی

به گزارش وزارت دفاع، امیر سرتیپ امیرحاتمی در گفت و گوی تلفنی با «نورالدین جانیکلی» با ابراز خرسندی از روابط دو کشور در تعامل مشترک نسبت به ماهیت تحولات منطقه گفت: برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی در چند سال گذشته در پی جداسازی ایران و ترکیه از یکدیگر بودند که در سایه اراده رهبران دو کشور نقشه شوم آنها به شکست انجامید.

وی با تبریک اضمحلال داعش به دولت و ملت ترکیه اظهار داشت: نابودی داعش یکی از مصادیق همکاری های منطقه ای و نتیجه تعامل کشورهای ایران، ترکیه و روسیه بود که این رویداد مهم برآشفتگی صهیونیست ها و دولت آمریکا را در پی داشته است.

امیر حاتمی با اشاره به اقدام رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بیان داشت: این اقدام به دنبال استیصال و شکست آمریکا در عراق و سوریه و ناکامی آنان در اعلام استقلال کردستان عراق و افتضاح آنها در استعفای اجباری نخست وزیر قانونی دولت لبنان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: تصمیم آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس شریف نیز یک سیاست غیرمسئولانه است و تقویت رویکرد اشغالگری رژیم صهیونیستی را در پی دارد. معتقدیم این اقدام ناشی از احساس شکاف و اختلاف میان امت اسلامی و مصالحه برخی کشورهای عربی با اسرائیل صورت گرفته است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با اشاره به جنایات رخ داده در یمن، گفت: کشتار بی رحمانه مردم یمن یک فاجعه تمام عیار انسانی است و جامعه بین الملل و کشورهای اسلامی باید با حساسیت بیشتری به دنبال خاتمه بمباران ها و محاصره ملت مظلوم یمن باشند.

امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به توسعه همکاری های دفاعی ایران و ترکیه افزود: از گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های نظامی، صنایع دفاعی و تبادل تجربیات آموزشی و پژوهشی به منظور ارتقای سطح توانمندی دفاعی امنیتی استقبال می کنیم و آماده ایم مناسبات دو وزارتخانه را به سطح جدیدی از همکاری ها به ویژه در صنایع دفاعی گسترش دهیم.

وی با اشاره به اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی اظهار داشت: این اجلاس از ابتکار دولت ترکیه و به ویژه شخص رئیس جمهوری این کشور است و جمهوری اسلامی ایران نیز از برگزاری چنین اجلاسی حمایت و قدردانی می کند.

نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه نیز در این گفت و گو با تأکید بر اشتراک های دو کشور اظهار داشت: تحولات اخیر منطقه لزوم همکاری ایران و ترکیه را برجسته کرده است و هیچ قدرتی نمی تواند بر دوستی و برادری دو ملت تاثیر منفی گذارد.

وی تصمیم ترامپ در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس را اشتباه و خطایی بزرگ قلمداد کرد و گفت: این تصمیم مورد پذیرش هیچ مسلمانی در جهان نیست.

وزیر دفاع ترکیه همچنین در این گفت و گو به دعوت وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برای سفر به ایران پاسخ مثبت داد و همکاری های دفاعی بین دو کشور را مهم ارزیابی و بر ادامه تعاملات دو جانبه در چارچوب نشست آستانه تأکید کرد.

کد خبر 410347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار