همشهری آنلاین: تحقیقات جدید نشان می‌دهد افزایش دمای آب و هوای جهان احتمالا دو برابر مدل‌های قبلی پیش‌بینی گرمایش زمین است. این در حالی است که گرمای بی‌سابقه در سراسر جهان رکورد زده است.

رکوردهای جدید گرما ثبت شد

به گزارش مهر، کاترین میسنر از دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا و یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: نرخ گرمایش زمین نیز بسیار زیاد است. تغییراتی که امروز شاهد آن هستیم بسیار سریع تر از وقایعی هستند که در تاریخچه زمین اتفاق افتاده‌اند. البته در خصوص میزان تغییر نیز نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

این احتمالا بدان معناست که توافقنامه پاریس (که با هدف کاهش ۲ درجه گرمایش زمین انجام شد) برای اجتناب از فاجعه کافی نیست.

آلن میکس یکی دیگر از مولفان این تحقیق می‌گوید: حتی افزایش دمای ۲ درجه سلیوس (یا ۱.۵ درجه‌ای) آب و هوا تاثیر زیادی روی سیستم زمین خواهد داشت. در این وضعیت افزایش سطح دریا در قرن آتی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و همین امر روی جمعیت، زیربنا و فعالیت‌های اقتصادی تاثیر می‌گذارد.

دانشمندان در این تحقیق بازه‌های زمانی گرمایش زمین را طی ۳.۵ میلیون سال گذشته بررسی و آن را با گرمایش حاصل از فعالیت‌های انسان مقایسه کردند. این تحقیق نشان می‌دهد در نتیجه گرمایش بخش بزرگی از یخچال‌های قطبی احتمالا آب می‌شوند و این تاثیری شگرف روی اکوسیستم زمین خواهد داشت به طوری که صحرای آفریقا سرسبز می‌شوند و مناطق مرزی جنگل‌های استوایی به صحراهایی داغ و سوزان تبدیل می‌شوند.

این در حالی است که به نوشته دیلی‌میل، هفته گذشته افزایش دما در سراسر جهان رکوردهای جدیدی ثبت کرد. در هفته گذشته به دلیل گرما جاده‌های انگلیس ترک خوردند و سقف خانه‌ها خم شدند. از سوی دیگر در اسکاتلند دمای هوا به حد بی‌سابقه ۳۳.۲ درجه سانتی‌گراد رسید.

همچنین سایت هواشناسی فرانسه (Meteo France ) در ۲۱ منطقه این کشور هشدار نارنجی وضعیت آب و هوا را نشان می‌دهد.

در عمان نیز بالاترین دما در شب در کل تاریخچه زمین ثبت شد.

همچنین حداقل ۸ نفر به دلیل گرمای شدید در آمریکای شمالی جان باخته‌اند. دمای هوای مونترال نیز به رکوردی بی‌سابقه رسیده است.

این در حالی است که دانشمندان هشدار داده‌اند گرما در نیمکره شمالی همچنان ادامه می‌یابد.

هرچند یک موج گرما را به تنهایی می‌توان مهار کرد. اما مقیاس این پدیده چنان بزرگ است که نشان‌دهنده گرمایش جهانی است.

فردریک اتو از دانشگاه اکسفورد روی موج گرمایی که در ژوئن، جولای و آگوست ۲۰۱۷ در اروپا مشاهده شد، تحقیقاتی کرد. او در این باره می‌گوید: تابستان‌ها گرم‌تر و گرم‌تر می‌شوند. امواج گرما نیز به نسبت دهه ۱۹۵۰ میلادی شدت بیشتری یافته‌اند. اگر کاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نکنیم این گرمای شدید در آینده به یک هنجار تبدیل می‌شود.

کد خبر 410133

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها