همشهری آنلاین: گلوله خوردن یازده نفر ظرف تعطیلات پایان هفته گذشته در تورنتو که دو مقتول هم بر جا گذاشته باعث نگرانی مسئولان این ابرشهر کانادا از افزایش ۵۰ درصدی قتل با اسلحه نسبت به شش ماه نخست سال گذشته شده است.

نگرانی از افزایش ۵۰ درصدی قتل با اسلحه در تورنتو کانادا

به گزارش بي بي سي، تعطیلات آخر هفته گذشته در کانادا که به علت همزمانی آن با روز ملی کانادا (اول ژوئیه) سه روز بود به علت وقوع تیراندازی‌ها متعدد در نقاط مختلف شهر تورنتو با واکنش های بسیاری روبرو شده است.

یکی از این تیراندازی‌های مرگ‌بار در خیابان کویین که یک محله تجاری-اداری است روی داد که طی آن دو مرد جوان کشته شدند و یک زن هم مجروح شد.

این تیراندازی ساعت ۸ عصر روز شنبه روی داد.

با احتساب این تیراندازی‌ها به نظر می‌رسد تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر کانادا، یک بار دیگر با افزایش چشمگیر خشونت با اسلحه روبرو است.

در این ابرشهر، بنابر گزارش پلیس، ظرف شش ماه نخست سال میلادی جاری ۲۹ نفر در جریان ۲۰۸ مورد تیراندازی با اسلحه کشته شده‌اند که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته (ژانویه تا ژوئیه پارسال) ۵۰ درصد افزایش دیده می‌شود.

روز شنبه همچنین یک تیراندازی در منطقه تجاری شمال تورنتو روی داد که طی آن یک نوجوان زخمی شد.

پس از آن در روز یکشنبه که همزمان با اول ژوئیه، روز ملی کانادا بود چهار مرد در جریان تیراندازی در بازار کنزینگتون واقع در انتهای غربی تورنتو گلوله خوردند.

روز دوشنبه هم دو مرد دیگر در منطقه برمپتون هدف گلوله قرار گرفتند و زخمی شدند.

روز سه‌شنبه هم در محله کینگ‌وست که منطقه شلوغی در تورنتو است یک تیراندازی دیگر روی داد و یک مرد به شدت زخمی شد. این واقعه حدود ساعت ۳ صبح به وقت محلی روی داد.

جان توری، شهردار تورنتو گفته دستگاه زیر نظر او که شامل پلیس تورنتو هم می‌شود در تلاش برای مهار خشونت با اسلحه است.

در واکنش به وقایع متعدد، جان توری، شهردار تورنتو گفته "به شدت عصبانی" است و برای مهار این خشونت‌های مسلحانه با پلیس تورنتو که تحت امر شهرداری است در حال گفتگو و برنامه‌ریزی فوری است.

آقای توری گفته تعداد گشت‌های پلیس در سطح تورنتو را افزایش خواهد داد و با دولت محلی و فدرال هم برای مقابله با جنگ‌های میان باندهای تبه‌کاری و کنترل خشونت با اسلحه همکاری خواهد کرد.

داگ فورد، فرماندار جدید اونتاریو هم روز گذشته با صدور بیانیه‌ای با بازماندگان قربانیان این تیراندازی‌ها ابراز هم‌دردی کرده است.

این شهر در سال ۲۰۰۵ شاهد مرگ ۵۲ نفر و مجروح شدن ۳۵۹ نفر در جریان خشونت‌ با اسلحه بود؛ آماری که ۲۰۱۵ را در تاریخ تورنتو با عنوان "سال اسلحه" عجین کرد.

پس از آن آمار تیراندازی‌ها در تورنتو کاهش یافت تا دو سال پیش (۲۰۱۶) که آمارها دوباره رو به افزایش گذاشت.

جویونگ لی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تورنتو که حوزه تخصصی او خشونت با اسلحه است می‌گوید با وجود آمار امسال، تورنتو همچنان یکی از امن‌ترین شهرهای آمریکای شمالی است.

او می‌گوید افزایش تیراندازی‌ها می‌تواند از افزایش دسترسی خیابانی به اسلحه نسبت به سال پیش حکایت داشته باشد که خود عامل زمینه‌ساز تیراندازی‌های بیشتر خواهد بود.

اواخر ماه گذشته، پلیس تورنتو طی عملیاتی ۶۰ قبضه اسلحه کمری از یک نفر ضبط کرد که گفته شد آنها را از آمریکا به کانادا قاچاق کرده بوده است.

مالکان اسلحه در کانادا باید مجوز رسمی دریافت کنند و از مراحل بررسی عدم سوء‌پیشینه هم به سلامت عبور کنند.

آمار تیراندازی و خشونت با اسلحه در کانادا نسبت به آمریکا بسیار پایین‌تر است اما همین آمار هم نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته جهان کمی بالاست.

در سال ۲۰۱۲، در کانادا ۳۱ درصد از قتل‌ها با استفاده از سلاح صورت گرفته بود. این در حالی است که در همان سال در آمریکا، ۶۰ درصد قتل‌ها با استفاده از اسلحه شکل گرفته بود.

با وجود این، این آمارها در همان سال در استرالیا ۱۸ درصد و در بریتانیا ۱۰ درصد بوده است.

کد خبر 409849

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha