همشهری آنلاین: تارنمای «آکسیوس» به پیش‌نویس طرحی دست یافته که نشان می‌دهد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد واشنگتن را از شمول دو اصل مهم سازمان تجارت جهانی خارج کند.

WTO

مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی نوشت: پایگاه آکسیوس گزارش داد که دولت دونالد ترامپ پیش‌نویس لایحه‌ای را آماده می‌کند که به کاخ سفید اجازه می‌دهد که بدون موافقت کنگره به صورت یک‌جانبه تعرفه‌های خود را افزایش دهد. اگر این قانون به تصویب برسد، به معنای آن است که بزرگترین اقتصاد دنیا التزام به قوانین سازمان جهاني تجارت را ترک خواهد کرد.

پایگاه خبری اینترنتی اکسیوس خبر داد که به پیش‌نویسی از این لایحه دسترسی پیدا کرده است.

به نوشته اکسیوس، این لایحه که نام آن «قانون تعرفه عادلانه و متقابل ایالات‌متحده» است و به درخواست ترامپ تدوین شده است، قوانین اساسی سازمان جهاني تجارت را نادیده می‌گیرد.

طبق این قوانین، دولت‌ها از وضع تعرفه‌های متفاوت بر کشورهای دیگر، خارج از توافقات تجارت آزاد و سقف تعرفه‌ توافق شده توسط کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت منع شده‌اند.

براساس این طرح، دولت ترامپ می‌تواند از اصول «دولت کامله الوداد» و «تعرفه‌های تثبیت شده» سازمان جهانی تجارت خارج شود.

بر اساس اصل دولت کامله الوداد، کشورها نمی‌توانند خارج از توافقنامه‌های تجارت آزاد، برای هر کشوری تعرفه متفاوتی وضع کنند.

اصل تعرفه‌های تثبیت شده نیز به حداکثر نرخ تعرفه مجازی اطلاق می‌شود که اعضای سازمان جهانی تجارت در مورد آن توافق کرده‌اند.

یک منبع آگاه به اکسیوس گفت:« اگر این لایحه به تصویب برسد به معنای آن است که ایالات‌متحده از سازمان جهانی تجارت و التزامات قانونی آن خارج مي‌شود، بدون این‌که واقعا خروج خود از این سازمان را اعلام کند.»

اما این منبع گفت که کنگره هرگز چنین قانونی را تصویب نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید، لینسی والترز، به اکسیوس گفت که این لایحه هنوز فاصله زیادی با واقعی شدن دارد. او گفت: تنها راه اعلام درست چنین خبری این است که این قانون به مرحله واقعیت رسیده باشد و دولت آماده‌سازی‌های لازم برای اعلام و پرده‌برداری از آن را انجام دهد، که هنوز چنین نشده است.

این خبر تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شود که گزارشاتی نشان داد، ترامپ به چندین نفر از مقامات دولت گفته است دوست دارد آمریکا را از سازمان جهانی تجارت خارج کند.

کد خبر 409551

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار