چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: مردم مازندران نخستین قطعی تابستانی برق در روزهای تیرماه و پیش از فرا رسیدن گرما بالای ۳۵ درجه و شرجی ناشی از آن را تجربه کردند.

برق

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مدیران و کارشناسان برق مازندران پیش از این بارها نسبت به احتمال قطعی برق در استان طی فصل تابستان و ضرورت صرفه جویی هشدار داده بودند ولی پیش بینی آنها در بدبینانه ترین حالت وقوع آن اوج گرمای تابستانی یعنی اواخر ماه تیر یا ماه مرداد بود.

اگر چه قطعی برق ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند وزش تندباد و طوفان یا بارندگی و برف و سرما به وفور سابقه دارد ، ولی وقوع آن به خاطر گرما و شرجی هوا که سبب افزایش مصرف می شود ، تنها در گرمای بالای 38 درجه سانتی گراد سابقه داشته است.

شهروندان بیشتر شهرهای مرکزی مازندران صبح و عصر دیروز سه شنبه نخستین قطعی برق را دشت کردند ، قطعی ای که اکنون مسئولان شرکت برق علت آن را خارج شدن یکی از نیروگاهها اعلام کرده اند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: علت قطعی برق روز گذشته خارج شدن یکی از نیروگاههای برق استان تهران بود که بخشی از برق مصرفی استان را تامین می کند.

قاسم شهابی افزود : مدت زمان قطعی برق 45 دقیقه تا یک ساعت بود که در این موضوع سعی شد مراکز حساس شهر مانند، ادارات، بازار و شهرک های صنعتی با قطعی مواجه نشوند. 

وی با بیان این که در حال حاضر در استان هیچ مشکلی در زمینه تولید و توزیع برق نداریم ، تاکید کرد قطعی برق روز گذشته غیر منتظره انجام شد که زمان برای اطلاع رسانی در اختیار این شرکت قرار نداد و متاسفانه برخی از مشترکین با مشکل مواجه شدند .
مازندران دارای 2 شرکت 'توزیع برق مازندران' و 'غرب استان' است و حوزه توزیع انرژی شرکت توزیع مازندران از گلوگاه در منتهی الیه شرق تا انتهای شهرستان آمل با بیش از یک میلیون و 350 هزار مشترک است که 80 درصد آنان خانگی هستند.

  • افزایش 500 مگاواتی مصرف برق 

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران همچنین گفت : روز گذشته مصرف برق مشترکین استان به بیشترین میزان خود در بیش از سه ماه گذشته رسید و از میانگین 800 مگاوات به یکهزار و 300 مگاوات افزایش یافت که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی علت این افزایش مصرف ناگهانی را ، گرمای هوای چند روز گذشته و افزایش استفاده از سیستم های سرمایشی و کولرها دانست.

شهابی همچنین خواستار صرفه جویی همگانی در مصرف انرژی برق شد و اظهار داشت: مشترکین در زمان اوج مصرف و پیک توزیع ، مدیریت مصرف را با حداقل استفاده از وسایل برقی رعایت کنند .
مدیرعامل شرکت برق مازندران با بیان اینکه مشکلی در تولید و توزیع برق در استان وجود ندارد، یادآور شد: درصورت افزایش مصرف و داغ شدن خطوط توزیع برق مجبور به خاموشی خواهیم شد.

او مهم ترین کار در زمینه مدیریت مصرف این انرژی را ' سرویس کولرها ' توسط مشترکان دانست و اظهار داشت : این اقدام تا 30 درصد در مصرف انرژی و تا 70 درصد در بازدهی کولرها تاثیرگذار است.

  • احتمال 99درصدی تغییر ساعت کار ادارات استان

شهابی همچنین گفت که به احتمال 99 درصد ساعت کاری ادارات مازندران از هفته آینده تغییر خواهد کرد و در این باره با استانداری مازندران هماهنگی هایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با این تغییر، ساعت کاری ادارات استان مازندران به 6 و 30 تا 13 و 30 دقیقه تغییر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با بیان اینکه 10 درصد از مصرف برق استان مربوط به ادارات است ، گفت: پیش بینی می شود با تغییر ساعت کاری، از پنج تا 10 درصد صرفه جوی در مصرف به دست آید.
گفتنی است تیرماه سال گذشته مصرف برق در مازندران به حدود سه هزار مگاوات رسید که 2 برابر میانگین مصرف استان بود و موجب قطعی برق و خسارت به برخی از خطوط توزیع برق شد.

کد خبر 409120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی