همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان این که تنوع زیستی این استان در حال نابودی است گفت: با شرایط آب و هوایی فعلی تا آبان ماه سال جاری ۸۰ درصد از حیات وحش این منطقه از بین خواهد رفت.

۸۰ درصد حیات وحش کرمان در حال نابودی است

به گزارش ايرنا، رضا جزینی‌زاده گفت: با توجه به رعایت نشدن حق‌آبه‌های زیست محیطی، تغییر ندادن الگوی کشت، افزایش تبخیر و شرایط توپوگرافی، میزان حق‌آبه تخصیص داده شده برای حیات وحش و محیط طبیعی کافی نیست و زیستگاه‌های استان کرمان در حال نابودی است.

وی با اشاره به این که کرمان بارش قابل توجهی در سال زراعی جاری نداشته است، اظهار داشت: طی سال‌های گذشته خشکسالی گریبانگیر این استان شده و آسیب حیات وحش و تنوع زیستی در حال رقم خوردن است.

جزینی‌زاده بر اهمیت ماده 10 و 12 (توجه به مسائل زیست محیطی) در نظام بودجه و برنامه‌ریزی استان کرمان تاکید کرد و گفت: تنوع زیستی استان کرمان به عنوان ویترین کشور در حال از بین رفتن است که زنگ خطری جدی در حوزه محیط زیست کشور برای تمامی مردم و مسئولان محسوب می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: این اداره کل در راستای حفاظت از تنوع زیستی با ستاد مدیریت بحران استان مکاتبه کرده و بطور دقیق نیازهای زیست محیطی هر منطقه را اعلام و گوشزد کرده است.

وی با تاکید بر این که مردم و مسئولان باید برای حفظ انفال طبیعی هم‌افزایی داشته باشند عنوان کرد: مقام معظم رهبری پس از برنامه ششم توسعه سیاست‌های کلی محیط زیست را به سران سه قوه ابلاغ کردند لذا مسئولان باید سخنان گهربار رهبری را چراغ راه خویش قرار داده و هم‌افزایی خوبی در این حوزه داشته باشند.

جزینی‌زاده گفت: با رویکرد زیست محیطی دولت در استان کرمان و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی راهی روشن در پیش داریم لذا باید در تمام بخش‌ها مدیریت فرابخشی برای نجات محیط زیست بصورت کامل و جامع اجرایی شود.

وی افزود: محیط زیست درجه 2 و تجملاتی نیست و اگر تنوع زیستی و آب و هوا و خاک آسیب ببیند تمام تلاش‌ها در زمینه اقتصاد، سیاست و توسعه استان کرمان باطل است.

کارشناسان می‌گویند :خشکسالی‌های پیاپی استان کرمان امروز از وضعیت قرمز نیز فراتر رفته و زیستگاه‌ها و تالاب‌ها را در معرض تخریب جدی قرار داده لذا در این زمینه عزم راسخ و همت مضاعف بین تمام دستگاه‌ها، کشاورزان، صنعتگران و مردم این استان برای رهایی از این بحران نیاز است.

استان کرمان با وسعت 181 هزار کیلومتر مربع، پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود و آب و هوای بیشتر مناطق این استان گرم و خشک است.

مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست شامل پارک‌های ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده در مجموع 2 میلیون و 405 هزار و 257 هکتار که 13.1 درصد از وسعت استان کرمان را شامل می‌شود.

کد خبر 408882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار