همشهری آنلاین: رئیس جمهور آمریکا گفته‌های خود درباره افزایش بزهکاری در آلمان به دلیل سیاست پناهجوپذیری این کشور را تکرار و مقامات آلمانی را به سکوت درباره جنایات متهم کرد. اما صدراعظم آلمان گفته‌های ترامپ را نادرست خواند.

مرکل سخن ترامپ درباره افزایش بزهکاری در آلمان را رد کرد

به گزارش دويچه وله، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید که بزهکاری در آلمان "از زمانی که این کشور مهاجران را می‌پذیرد نزدیک به ده درصد افزایش یافته است".

ترامپ در توییتر نوشت که مقامات آلمانی نمی‌خواهند درباره جنایت‌ها گزارش دهند. او گفت که افزایش بزهکاری در کشورهای دیگر از این هم بدتر است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته‌های ترامپ را نادرست خواند. مرکل گفت که آمار اداره جنایی پلیس نشان می‌دهد که "پیشرفت کمی مثبتی" حاصل شده است. او تاکید کرد که به آمار جنایی استناد می‌کند و آن را صحیح می‌داند.

ترامپ روز دوشنبه (۱۸ ژوئن) آلمان را نمونه‌ای هشداردهنده دانسته بود که نشان می‌دهد بر اثر افزایش مهاجران در یک کشور بزهکاری در آن هم افزایش می‌یابد.

ترامپ هشدار داد: «ما نمی‌خواهیم آنچه بر اثر مهاجرت در اروپا اتفاق می‌افتد، نزد ما نیز رخ دهد.»

ترامپ همچنین نوشته بود که مرکل به دلیل سیاست پناهجوپذیری‌اش دچار بحران اعتمادسازی عمیقی شده و "مردم آلمان از دولت‌شان روی برمی‌گردانند". او اما دلیلی برای مدعای خود ارائه نداده بود.

ترامپ کشمکش کنونی صدراعظم آلمان با حزب سوسیال مسیحی این کشور بر سر چگونگی رفتار با پناهجویان در مرز آلمان را با بحران اعتمادسازی مرتبط دانست و نوشت که موضوع مهاجرت "دولت ائتلافی ضعیف در برلین را به لرزه درمی‌آورد".

سیاست مهاجرپذیری رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر موضوع بحثی بسیار شدید در عرصه سیاست داخلی این کشور است. هم‌اکنون کشمکشی در جریان است بر سر اینکه آیا مرزبانان اجازه جدا کردن مهاجران غیرقانونی از فرزندانشان را دارند یا نه. از جمله زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، به این موضوع به شدت انتقاد کرده است.

سیاستمداران محافظه‌کار در آمریکا از آلمان به عنوان نمونه‌ای ترس‌انگیز استفاده می‌کنند تا جو را به نفع سیاست‌‌گذاری‌های خود سامان دهند. سباستین گورکا، مشاور سابق ترامپ در کاخ سفید، در مصاحبه با فرستنده محافظه‌کار و مورد علاقه رئیس جمهوری گفت: «سرانجام واقعیت سیاستمداران آلمان را وادار به تأمل و تفکر کرده است.»

کد خبر 408539

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha