همشهری آنلاین: رئیس انجمن متخصصان بیومیکرولوژی و بیماری‌های عفونی ایران گفت: واکسن HPV به عنوان اولین واکسن ضد سرطان دنیا از بروز برخی بیماری‌های تناسلی و سرطان دهانه رحم پیشگیری می‌کند.

HPV

به گزارش ايرنا، مسعود مردانی با بيان اين مطلب افزود: واکسن HPV از واکسن‌های مورد نیاز برای کشورهاست و در زمان حاضر این واکسن در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله انگلیس، آفریقای جنوبی و کانادا برای دختران 10 تا 13 سال تزریق می‌شود تا در مقابل زگیل تناسلی که به سرطان دهانه رحم منتهی می‌شود، ایمن باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه واکسن HPV حدود 6 سال است که به کشور وارد می‌شود، اظهار کرد: این واکسن، اولین واکسن ضد سرطان است و بهتر است دختران 10 تا 13 سال آن را بزنند.

مردانی ادامه داد: استفاده از این واکسن برای کشور ما بسیار ارزشمند است اما نوع وارداتی آن بسیار گران است و تحت پوشش بیمه نیز نیست زیرا هر دوز آن 280 هزار تومان قیمت دارد.

وی با بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، تصریح کرد: مردم باید آگاهی‌شان در مورد بیماری‌های خطرناک که از طریق رفتارهای جنسی بروز پيدا مي‌كند، بالا رود، لازم است روحانیان، پزشکان، رسانه‌ها و سایر اقشار در زمینه اطلاع‌رسانی این بیماری‌ها آگاهی لازم را کسب کنند و کوشا باشند.

وی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در دوره دبیرستان، پیشگیری‌های مقاربتی به دانش‌آموزان آموزش داده شود، اگر دختران این واکسن را بزنند، دیگر لازم نیست در سنین بالاتر هر سال تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم بدهند.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سخنگوی این وزارتخانه هفته گذشته در نشست خبری درباره واکسن HPV گفت: هر سال 927 مورد سرطان دهانه رحم در کشور رخ می‌دهد و 5 درصد مردم به زگیل‌های ناحیه تناسلی دچار می‌شوند که بروز آن در زنان کمتر از 24 سال و در مردان بین 25 تا 29 سال بیشتر است.

وی افزود: اینکه تزریق واکسن HPV باعث عقیم شدن مردان و زنان می‌شود، بیانی غیرعلمی و در حد شایعه است. خواهش می‌کنم که در این خصوص افراد علمی اظهارنظر کنند و اگر گزارش عملی وجود دارد به ما ارائه دهند. اما تا کنون گزارشی در این خصوص در دنیا ارائه نشده است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: این واکسن را 54 کشور استفاده می‌کنند و حتی برخی کشورها نیز آن را اجباری کرده‌اند و گزارش‌هایی مبنی بر عقیم شدن مصرف‌کنندگان این واکسن وجود ندارد؛ الان هم فقط یک نفر با عنوان علمی با واکسن HPV مخالفت کرده است.

حریرچی اضافه کرد: برخی هر کار جدیدی که می‌خواهد انجام شود، را توطئه می‌دانند، این اشخاص بهتر است قبول کنند که مسئولان وزارت بهداشت برای سلامت مردم دارند کار می‌کنند.

وی اظهار داشت: زگیل تناسلی عوارض متعددی دارد که اختلال در روابط جنسی و افسردگی از جمله آنهاست و در بیشتر مواقع طلاق را به همراه دارد، ضمن اینکه درمان زگیل تناسلی به جز عوارض آن، پر هزینه است.

حریرچی افزود: طی سال‌های گذشته و همچنین در زمان حاضر نیز به دنبال تولید این واکسن بوده و هستیم. مطالعات ابتدایی آن انجام شده است، البته نوع خارجی این واکسن در بازار موجود است و باید سه بار تزریق شود.

وی، هزینه هر بار تزریق واکسن HPV را 273 هزار تومان بیان کرد و اظهار داشت: هزینه تزریق این واکسن در مراکز خصوصی بیشتر از این میزان ممکن است باشد. بنابراین راه درست این است که واکسن را در داخل کشور تولید کنیم.

علیرضا بیگلریف رئیس انستیتو پاستور ایران نیز پیش از تولید آزمایشگاهی این واکسن در چند شرکت داخلی خبر داد و گفت: با توجه به وجود دانش فنی کافی، چندین شرکت در کشور به تولید آزمایشگاهی واکسن HPV اقدام کرده‌اند اما هنوز وارد تولید انبوه و صنعتی نشده است و برای مرحله تولید انبوه واکسن، باید زیرساخت‌ها، فضاها و تجهیزات مورد نیاز فراهم شود.

کد خبر 408051

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha