همشهری‌آنلاین: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از ایمن سازی شریان‌های حیاتی در تهران، به ویژه در ۴۱۴ محل که دارای تقاطع با یکدیگر در زیر زمین هستند، برای جلوگیری از تکرار حادثه شهران خبر داد و گفت: این موضوع اکنون در دستور کار سازمان‌های مسئول قرار گرفته است.

احمد صادقی،  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سلسله برنامه آشنایی شهرداران مناطق با وظایف روسای ستادهای مدیریت بحران که با حضور شهردار منطقه 7 و هیات همراه برگزار شد ، ضمن اعلام این مطلب گفت: حادثه شهران نشان داد محل‌های تقاطع شریان‌های حیاتی مثل آب، برق ، گاز و مخابرات از حساسیت بالایی برخوردار است و فرونشست زمین بر اثر عوامل مختلف از جمله ایجاد حفره‌های ناشی از شسته‌شدن خاک بر اثر فرسودگی لوله‌های آب یا عبور قنات‌های سرگردان می‌تواند حوادثی مشابه حادثه شهران را تکرار کند. از همین رو 414 نقطه دارای تقاطع و محل های حساس شناسایی شد و برنامه ایمن‌سازی شریان های حیاتی از جمله نصب شیرهای قطع کننده گاز در دستور کار سازمان های خدمات رسان قرار گرفت که باید به صورت مستمر اجرایی شود.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این‌که حوزه مدیریت بحران نیازمند توجه بیشتر است به ویژه آن‌که با رشد و توسعه شهری طی سال های اخیر از یک سو و از سوی دیگر ظهور حوادث و مخاطرات نو، با آسیب‌پذیری بیشتری مواجه هستیم، افزود: براساس توصیه‌های جهانی باید از اجرای برنامه های صرفاً دارای رویکرد مقابله به سوی برنامه‌های دارای رویکرد مدیریت ریسک و کاهش مخاطرات حرکت کرد که اتکای آن باجرای طرح‌های پیشگیرانه است و تحقق اهداف ترسیم شده شهر تاب‌آور است.

جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران تاکید کرد: بر همین اساس مخاطره‌شناسی اهمیت زیادی دارد و سند کاهش خطرپذیری محلات بر همین اساس تهیه شده و با طی مراحل نهایی آن، نقشه راه کاهش و ریسک مخاطرات تهران با تفکیک محله بدست می آید.

به گزارش شهرنوشت، صادقي با بیان این‌که در این سند 38 شاخص آسیب‌پذیری لحاظ شده است و راهکارهای اجرایی آن با بهره‌گیری از نظرات ساکنان محلات پیشنهاد شده ، افزود: اين سند اقدامی بی بدیل به شمار می‌آید که برای نخستین بار در کشور در تهران تجربه می‌شود و الگویی برای سایر شهرها نیز خواهد شد.

کد خبر 406419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =