همشهری آنلاین: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با همتای فرانسوی‌اش نسبت به شکست تلاش‌ها برای نجات برجام هشدار داد. او همچنین از تلاش‌های اروپا برای پایدار ماندن توافق اتمی با ایران استقبال کرد.

پوتین: شکست برجام پیامدهای تاسف‌باری در پی خواهد داشت

به گزارش دويچه وله، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) در سن‌پترزبورگ با ولادیمیر پوتین همتای روسش ملاقات کرد. پوتین در جریان این دیدار نسبت به شکست خوردن تلاش‌ها برای نجات توافق اتمی با ایران هشدار داد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از تلاش‌های اروپا به منظور نجات برجام استقبال کرد. او گفت شکست خوردن تلاش‌ها برای نجات برجام "پیامدهای تاسف‌باری" در پی خواهد داشت.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا روز ۸ مه (۲۸ اردیبهشت) خروج کشورش از توافق اتمی با ایران را اعلام کرد. او بلافاصله پس از این تصمیم، فرمانی را امضا کرد که به موجب آن تحریم‌های آمریکا علیه ایران دوباره اجرایی می‌شوند. آلمان، فرانسه و بریتانیا و نیز چین و روسیه اعلام کرده‌اند که قصد ندارند از این توافق خارج شوند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین گزارش دوره‌ای خود پس از خروج آمریکا از برجام روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ایران به تعهدات خود در توافق اتمی پایبند بوده است. در این گزارش به ایران توصیه شده که امکان بازرسی‌های سرزده را نیز فراهم کند.

مکرون گزارش آژانس را "تسلادهنده و پیش روی در مسیری درست" دانست.

همچنين به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: دیدار پوتین و مکرون امروز در کاخ کنستانتینوف سن پترزبورگ برگزار شد ورئیسان جمهوری روسیه و فرانسه در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ دیدار و درباره موضوع های بین المللی ازجمله برجام گفت وگو کردند.

بر اساس این گزارش، در دستور کار سران دو کشور وضعیت برجام، مسائل سوریه و اوکراین قرار داشت اما دو طرف به تفصیل درباره موضوع های همکاری های دوجانبه گفت وگو کردند.

شبکه تلویزیونی روسیه24 بخش کوتاهی از این دیدار را نشان داد که سران دو کشور درباره موضوع های مختلف دوجانبه و بین المللی گفت وگو می کردند.

رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با پوتین گفت که اطمینان داریم پاریس و مسکو می توانند درباره مسائل کلیدی همچون ایران، سوریه و اوکراین با یکدیگر همکاری کنند.

وی افزود: امروز زمان آن فرا رسیده است که دو کشور که دارای موقعیت ویژه و عضو دائمی شورای امنیت هستند و روابط بسیار پایدار و تاریخی دارند با همکاری یکدیگر راه حل هایی برای مسائل مهم از جمله برجام پیدا کنند.

در دیدار روسای جمهوری روسیه و فرانسه موضوع های همکاری دوجانبه نیز مطرح و دو طرف در مورد این مسائل گفت وگو کردند.

رئیس جمهوری روسیه در این دیدار بر توسعه همکاری های مسکو و پاریس بویژه ضرورت افزایش همکاری های اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

ترامپ روز 18 اردیبهشت - 8 مه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

کد خبر 406347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =