چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۶ - ۰۶:۳۸
۰ نفر

نتایج یک تحقیق دانشجویی در 15 استان کشور نشان می‌دهد‌که 85 درصد زنان متهم به قتل همسران که به دلایلی قصد متارکه داشته و موفق نشدند، چاره‌ای جز کشتن شوهر خود نیافتند.

 66 درصد زنانی که مرتکب قتل همسرشان شده و در این امر مشارکت یا معاونت داشته‌اند، اظهار کردند در دوران زندگی مشترک، بارها مشاجره و قهر و آشتی داشته‌اند، اما بیشتر این زنان متهم به قتل همسر که قصد متارکه داشته و به دلایلی از جمله مخالفت شوهر، والدین، وجود فرزندان و نیاز مالی، شرایط زندگی را تحمل کرده، در نهایت صبر و تحملشان به سر آمده و چاره‌ای جز کشتن و از بین بردن همسر خود نیافتند.

 به گفته یک جرم‌شناس، معمولا زنانی دست به قتل همسرانشان می‌زنند که با آنان احساس خوشبختی و رضایت نمی‌کنند و در تداوم یک نارضایتی مزمن دست به این اقدام می‌زنند.

 نخستین عامل، خشونت مرد علیه همسرش است. زنی که خود را قربانی خشونت مداوم همسر می‌بیند و پس از گذشت چند سال، همسرش رویه خود را عوض نمی‌کند، به تدریج او را به عنوان فردی ظالم و شکنجه‌گر تلقی کرده و آرزوی مرگش را می‌کند و در چنین شرایطی، وجود شرط اضافی مانند آشنایی با مرد دیگری که شنونده خوبی برای صحبتهای زن است و با او به مهربانی رفتار می‌کند، می‌تواند زمینه قتل همسر را فراهم کند و این درحالیست که تحمل زنان و مردان در جامعه کنونی کاهش یافته است و متأسفانه در خانواده‌ها به جای رفاقت نوعی رقابت به وجود آمده است.

کارشناسان مسائل اجتماعی برای پایین آمدن شمار همسرکشی‌ها پیشنهاد می‌کنند: جوانان در انتخاب همسر دقت و مطالعه کافی داشته و معیارهای ازدواج مانند تناسب سنی،‌ مذهبی، اجتماعی و اقتصادی را در نظربگیرند. والدین در انتخاب همسر، فرزندانشان را کمک کرده و با استفاده از تجارب خود برای آنان تصمیم‌گیری کنند.

 کانون خانواده، محلی برای آرامش و سکون زوجین است، از این رو زوجین باید به نیازهای عاطفی‌روانی یکدیگر متناسب و متعارف پاسخ دهند. همچنین مشاوره روش بسیار مناسبی برای کاهش اختلافات و تعارضات زناشویی و آموزش مهارت‌های ارتباطی است، از این رو قبل از ایجاد تشنج، از دانش و تخصص صاحبنظران در علوم مشاوره و روانشناسی استفاده شود.

 یک محقق جرم‌شناس نیز معتقد است: اگر مردم با روش‌های مناسب آموزش ببینند و با حداقل هزینه‌های مالی و روانی و زمانی، خشونت را در مراحل اولیه مهار کنند، کار به جنایت نمی‌کشد، «خویشتنداری» را باید آموخت و تمرین کرد؛ البته این، به معنای چشم‌پوشی از حقوق خود نیست، بلکه به معنی توانایی مهار بحران و مدیریت آن است و در این رابطه، آسانتر کردن فرایند طلاق نیز می‌تواند یکی از موانع جدی جلوگیری از وقوع قتل مردان باشد.

کد خبر 40634

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار