همشهری آنلاین: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که در صورت خروج ایران از برجام، تعهدات برجامی برای اجرای پروتکل الحاقی متوقف شده و سطح تعامل ایران و آژانس در چارچوب پادمان جامع قرار می‌گیرد.

کمالوندی

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه مذاکرات هیات اروپایی به سرپرستی کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا و هیات سازمان انرژی اتمی به سرپرستی علی‌اکبر صالحی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت این سفر که بلافاصله پس از تحولات اخیر در چارچوب برجام انجام شد، گفت: این اولین سفر یک مقام بلندپایه اروپایی بود که بعد از خروج آمریکا از برجام انجام شد. طرف اروپایی به پایبندی به تعهداتش در چارچوب برجام اشاره کرد. علاوه بر این، این سفر حاوی یک پیام مثبت برای جامعه بین‌المللی بود و اینکه اگر کسانی مشکلاتی برای برجام ایجاد می‌کنند اما این توافق همچنان ادامه دارد.

وی گفت: اروپایی‌ها مکانیزم‌هایی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر گرفتند که این مکانیزم‌ها تا هشت آگوست که تحریم‌های آمریکا شروع به اجرایی شدن می‌کند، باید برقرار شود. این مکانیزم‌ها از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران حمایت می‌کند و شرکت‌های اروپایی را موظف می‌کند به تحریم‌های فرا سرزمینی توجه نکنند.

کمالوندی ادامه داد: طرف اروپایی درصدد است کانال بانکی فراهم کند که تامین مالی و نقل و انتقالات مالی میان ایران و اروپا از این طریق انجام شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین تاکید کرد که طرف اروپایی در اجرایی کردن مکانیزم‌های مورد اشاره گفته است که به این روند سرعت خواهد داد، از این رو باید دید اروپایی‌ها به کجا می‌رسند.

وی با بیان اینکه ما از ابتدا کارمان را بر مبنای بی‌اعتمادی دنبال کردیم، افزود: مشکلات عمیق ایدئولوژیک ایران با آمریکا امری نیست که یک شبه از بین برود و همین مسائل موجب اختلافات و اقداماتی از جمله خروج یکجانبه از برجام می‌شود.

کمالوندی در خصوص اقدامات احتمالی سازمان انرژی اتمی در واکنش به بر هم خوردن برجام، اظهار کرد: سازمان می‌تواند اقداماتی را شروع کند اما ترجیح ما این است که برجام بیش از این صدمه نبیند و اروپا مکانیزم‌هایی را برای عبور از تحریم‌ها ایجاد کند. البته باید خاطر نشان کرد اروپایی‌ها صرفا از ناحیه برجام تحت فشار آمریکا نیستند بلکه در حوزه‌هایی از جمله آب و هوا و یا موضوع کره شمالی که عملا از سوی آمریکا در حاشیه قرار گرفته‌اند، اختلافاتی وجود دارد.

وی تاکید کرد: درهای همکاری با اروپا باز است. اگر بتوانیم به مکانیزمی برسیم که بدون آمریکا برجام ادامه پیدا کند، می‌توانیم به همکاری‌هایمان ادامه دهیم. اتحادیه اروپا تاکنون اقدامات زیادی از جمله ایجاد یک مرکز عالی ایمنی هسته‌ای در ایران اقدام کرده است و همچنین در زمینه ایمنی و همکاری‌های صلح‌آمیز و مشارکت در یورو فیوژن در حوزه گداخت هسته‌ای تعاملات مثبتی داشته‌ایم و اروپایی‌ها تاکید دارند که همچنان از فعالیت با ایران حمایت می‌کنند.

کمالوندی در پاسخ به اینکه چه تضمینی وجود دارد اروپایی‌ها در نیمه راه فعالیت‌ها و همکاری‌هایشان را با ایران کند و یا معطل نکنند، اظهار کرد: در عالم سیاست تضمین‌ها ارتقا و جایگاه کشورهاست. امروز آمریکا به لحاظ اعتبار بین‌المللی در وضعیت بدی قرار دارد و در ملاقات‌های خارجی ما به وضوح این مساله را می‌بینیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با اروپا، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که اروپایی‌ها حداقل اراده بر حفظ برجام و ادامه همکاری دارند اما اینکه این اراده برای باقی ماندن ایران در برجام کافی باشد، به زمان نیاز داریم.

وی گفت: مذاکرات امروز با اروپایی‌ها سازنده بود و باید به گفت‌وگوهای خود با طرف اصلی اروپا، چین و روسیه ادامه دهیم.

کمالوندی درباره تاکید سران اتحادیه اروپا بر مذاکرات موشکی با ایران در چارچوب برجام، گفت: در رابطه با این موضوع، سازمان انرژی اتمی تصمیم‌گیرنده نیست. در عین حال بارها از سوی مسئولان گفته شده است که هیچ کس در ایران در رابطه با فعالیت‌های موشکی گفت‌وگویی نخواهد داشت به خصوص اگر قرار باشد این گفت‌وگوها به برجام مرتبط شود. برجام به این شکل که هست یا باقی می‌ماند یا کنار گذاشته می‌شود.

وی در پاسخ به سوالي مبنی بر اینکه چنانچه مذاکرات ایران با اروپایی‌ها برای ادامه اجرای برجام موفق نباشد و تصمیم به خروج از برجام گرفته شود، آیا اروپایی‌ها همراه با آمریکا علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل و یا یکجانبه اقدام به تحریم ایران خواهند کرد، گفت: در این رابطه هفته گذشته در کمیسیون امنیت ملی به طور مفصل صحبت شد و تاکید شد سازمان انرژی اتمی برای همه شرایط آماده است و ظرفیت بازگشت به شرایط قبل و حتی جلوتر از آن از سوی سازمان وجود دارد و این مساله را با عدد و رقم و توضیحات کافی به کمیسیون ارائه کردیم و نمایندگان مطمئن شدند که سازمان ظرفیت لازم را برای برگشت‌پذیری در صورت هرگونه خلف وعده کلی دارد.

کمالوندی در ادامه در پاسخ به سوال ديگريمبنی بر اینکه در صورت خروج ایران از برجام، روند تعامل و همکاری ایران و آژانس در چه سطحی خواهد بود، افزود: ما در حال حاضر دو نوع تعامل با آژانس داریم که البته در ارتباط با برجام سه نوع تعامل است. طبیعی است اگر برجامی در کار نباشد نوع سوم (تعهدات برجامی) حذف می‌شود و تعامل نوع دوم یعنی پروتکل الحاقی نیز منتفی می‌شود و تعامل ما با آژانس در سطح پادمان جامع می‌ماند که همه اعضای آژانس در این سطح هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اینکه بخواهیم فراتر از پادمان جامع فعالیت‌هایمان با آژانس را کاهش دهیم به مفهوم خروج از ان‌پی‌تی است که در این رابطه مسئولان عالی نظام تصمیم می‌گیرند.

وی ادامه داد: وزارت خارجه از طریق مکانیزم پاراگراف ۳۶ برجام کار شکایت و اعتراض به خروج آمریکا از این توافق به کمیسیون مشترک برجام را شروع کرده است که مسیر خاص خودش را دارد. در چارچوب کمیسیون مشترک برجام این امکان وجود دارد که ایران بخشی یا همه تعهداتش را اجرا نکند.

کمالوندی در رابطه با تحولات مربوط به بازطراحی راکتور اراک بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: آنها در تعهداتشان بود که کارگروهی را تشکیل دادند و در داخل کارگروه دو مسئول تعیین کردند که چین و آمریکا بود و با خروج آمریکا یکی از آنها می‌ماند و آن چین است و این تصمیم طرف ۱+۵ در زمان تدوین برجام بوده است و ربطی به ایران ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه با توجه به تحولات مربوط به خروج آمریکا از برجام تاکید کرد: کار با اروپایی‌ها پیش می‌رود و هیچ چیز به خاطر خروج آمریکا معطل نشده و هیات اروپایی نیز امروز تاکید داشت که باید به همکاری‌هایمان سرعت دهیم.

کد خبر 405880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار