همشهری آنلاین: رییس مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اختلاف ظاهری آمریکا و سه کشور اروپایی در موضوع برجام نوعی تقسیم کار بین آنان است، در مذاکرات با اروپایی‌ها لازم است تضمین‌های جدی و محکمی برای ماندن در این توافق اخذ شود.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله احمد جنتی روز یکشنبه در بیانیه‌ای در واکنش به خروج آمریکا از برجام افزود: بار دیگر مردم شریف ایران، نقض عهد و خیانت‌پیشگی جبهه استکبار را مشاهده کردند و توصیه قرآن کریم مبنی بر عدم اعتماد به دشمن را با همه وجود خود لمس کردند.

وی در این بیانیه یادآور شد: رهبر معظم انقلاب نیز با تکیه بر تعالیم قرآن کریم و تجربه ارزشمند سالیان مبارزه با استکبار، بارها بر غیرقابل اعتماد بودن دشمنان تأکید ورزیده بودند.

رییس مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: ایشان بارها تأکید کردند که به نتیجه مذاکرات خوش‌ بین نبوده و صرفاً به جهت اصرار دولت محترم و به منظور ایجاد تجربه‌ای دیگر برای مردم شریف ایران با برجام موافقت کردند.

وی تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی کشور اگرچه در چند سال گذشته، تمام تلاش خود را برای انجام توافق موسوم به برجام به کار بست؛ لکن در مواردی خطوط قرمز مورد نظر ایشان در این توافق رعایت نشد و در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را به‌صورت کامل به اجرا گذاشت؛ اما تضمین لازم از طرف مقابل دریافت نگردید و زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم نکرد.

آیت‌الله جنتی در این بیانیه تاکید کرد: برجام یک پیمان جمعی بوده که در یک طرف ایران و در طرف مقابل، 1+5 قرار داشتند و رعایت این پیمان منوط به التزام هر همه کشورهای طرف قرارداد به تعهدات بوده و خروج هر یک از طرف‌ها از توافق، به معنای نقض پیمان است؛ خصوصاً در شرایطی که اکثر تعهدات طرف مقابل بر عهده طرف نقض عهدکننده یعنی آمریکا بوده و با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای این کشور در جهت مانع‌تراشی بر سر راه ایران عزیز نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی، ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین‌های صریح و روشن، به‌طور مسلم تضمین‌کننده منافع ملی ما نخواهد بود.

دبیر شورای نگهبان ادامه داد: طرف‌های اروپایی برجام، سابقه خوبی در تعامل با جمهوری اسلامی ایران نداشته و در سال‌های گذشته از هیچ اقدامی بر خلاف منافع ایران فروگذار نکرده‌اند و اعتماد بر آنان در ادامه راه برجام، نادیده انگاشتن تجربیات گذشته است.

آیت‌الله جنتی یادآور شد: در شرایط کنونی هم به نظر می‌رسد اختلاف ظاهری آمریکا و سه کشور اروپایی در واقع، نوعی تقسیم کار بین آنان است و بر همین اساس در ادامه مذاکرات با آنان لازم است در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین‌های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.

وی در این بیانیه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست هر چه سریع‌تر در خصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ کند و در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی انجام دهند.

رییس مجلس خبرگان رهبری از دولت نیز خواست در خصوص شکایت از دولت آمریکا به‌خاطر خسارت‌هایی که در طول سالیان گذشته بر کشور وارد شده است، اقدامات لازم را انجام دهد و پیگیری حقوقی مناسبی را در مجامع حقوقی جهان آغاز کند.

آیت‌الله جنتی در این بیانیه تاکید کرد: لازم است رییس‌جمهوری صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارت‌های وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین‌های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذرخواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.

کد خبر 405353

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha