همشهری آنلاین: رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه بی.بی.سی گفت که رژیم صهیونیستی به طور مستمر در منطقه خاورمیانه جنگ افروزی و وحشت آفرینی می‌کند.

 اردوغان: اسرائیل در خاورمیانه جنگ افروزی می کند

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، اردوغان پیش از عزیمت به انگلستان در مصاحبه با برنامه هاردتاک شبکه بی.بی.سی با اشاره به حملات هوایی اخیر رژیم اسرائیل به مواضعی در خاک سوریه که ادعا می شود پایگاه های متعلق به ایران بوده است، در خصوص صحت این ادعاها اظهار تردید کرد.

وی با انتقاد از این حملات و با اشاره به حمله متقابل علیه مواضع نیروهای رژیم صهیونیستی در ارتفاعات جولان بیان کرد: اسرائیل مدعی است که پرتاب موشک به جولان از طرف نیروهای ایران انجام شده در حالی که سوریه می گوید که ارتش این کشور به جولان موشک شلیک کرده است.

وی در ادامه با انتقاد دوباره از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از برجام گفت: این تصمیم موجب ایجاد مشکلات در روزهای آینده خواهد شد.

اردوغان همچنین با اشاره به حضور نیروهای نظامی ترکیه در سوریه در قالب توافق مذاکرات آستانه برای ایجاد مناطق عاری از درگیری اظهار کرد: ما به همراه ایران و روسیه تا کنون 10 پایگاه نظارتی نظامی در سوریه به خصوص در اطراف ادلب ایجاد کرده ایم و دو پایگاه جدید نیز به زودی ایجاد می شود.

وی با بیان این که جلوی شکل گیری کریدور ترور به سمت غرب سوریه را از طریق عملیات سپر فرات در عفرین گرفتیم، اضافه کرد: ما در سوریه با گروه های تروریستی می جنگیم و پس از این نیز به این مبارزه ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری ترکیه اضافه کرد: ما در خصوص تل رفعت و منبچ مساله داریم و در این زمینه با وزیر امور خارجه آمریکا دیدارهایی انجام شده که ادامه خواهد داشت و آنها باید به قول و وعده ای که در این خصوص به ترکیه داده اند، عمل کنند.

وی تاکید کرد: اگر آمریکایی ها به وعده های خود عمل کنند، در آن صورت نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پی.ی.د) و یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) باید از منبچ نیز خارج شوند و آن منطقه به صاحبان اصلی آن تحویل شود.

اردوغان همچنین خواستار افزایش سطح روابط تجاری بین ترکیه و انگلستان از 10 میلیارد دلار کنونی به 20 میلیارد دلار شد.

کد خبر 405337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار