همشهری آنلاین: رئیس سازمان برنام و بودجه با ارائه آمارهای اقتصادی از جمله افزایش ذخیره ارزی کشور به ۱۰۸ میلیارد دلار ، تولید شغل برای ۷۹۷ هزار نفر، وضعیت مدیریت منابع آب گفت: وضعیت ارزی کشور مناسب است و کشور برای خروج احمالی آمریکا از برجام آماده است.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت  در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اصفهان با بيان اينكه، وضع ارزی کشور خوب و بنا به اعلام صندوق بین‌المللی پول ذخایر ارزی ایران از 95 میلیارد دلار به 108 میلیارد دلار افزایش یافته است، افزود: از اول تا 15 اردیبهشت نیز توانستیم چهار میلیارد و 650 میلیون دلار ثبت سفارش برای کالاهای اساسی، دارو، لوکس و غیر ضروری داشته باشیم و تراز تجاری کشور در فروردین امسال 600 میلیون دلار مثبت بود.

وی تاکید کرد: هدف مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم کشور، رشد اقتصادی است که باید برای رسیدن به این هدف شرایط سرمایه گذاری فراهم شود تا آثار آن را در تولید ملی و اشتغال مشاهده کنیم.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در سال گذشته و امسال از دومسیر، سرمایه گذاری ترسیم شده که یکی از طریق استفاده از امکانات غیردولتی و دیگری استفاده از اعتبارات دولتی است.

نوبخت افزود: در بخش استفاده از امکانات غیردولتی، بانک‌ها باید وارد عمل شوند و سرمایه لازم را در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی نیازمند به سرمایه در گردش قرار دهند که این کار در سال گذشته در قالب تسهیلات رفع موانع تولید صورت گرفت.

وی تصریح کرد: بانک‌ها در سال گذشته 18 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات به بیش از 26 هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط از مجموع 80 هزار واحد پرداخت کردند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: مسیر دوم برای سرمایه گذاری، استفاده از اعتبارات دولتی است که خزانه باید وارد عمل شود و به این منظور سال گذشته 42 هزار و 500 میلیارد تومان از ردیف تملک دارایی‌های سرمایه ای برای طرح‌ها اختصاص یافت.

وی همچنین به اختصاص یکهزار و 200 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه ملی 6 هزار و 700 میلیارد تومان برای احیای 550 هزار هکتار از زمین‌های خوزستان و ایلام در اختیار دولت قرار داد.

نوبخت با اشاره به موضوع مهار آب‌های مرزی گفت: رهبر معظم انقلاب برای مدیریت منابع آب با برداشت هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به ازای هر سال 2 میلیارد دلار موافقت کردند.

وی یادآوری کرد: 797 هزار نفر از مجموع سه میلیون و 200 هزار نفر جویای کار در سال گذشته وارد بازار کار شدند و از سوی دیگر هفت هزار نفر نیز کار خود را از دست دادند.

وی به کاهش نرخ بیکاری از 12.4 درصد به 12.1 درصد اشاره کرد و گفت: میزان اشتغال در سال جدید افزایش می‌یابد زیرا میزان تسهیلات بانکی از 18 هزار و 500 میلیارد تومان به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

نوبخت در ادامه به برنامه‌  ریزی برای نوسازی و بازسازی 100 هزار واحد مسکن در بافت فرسوده شهری و روستایی در سالجاری اشاره کرد و گفت: با این اقدام 240 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می‌شود.

معاون رئیس جمهوری همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری کشور را از دیگر اقدامات سالجاری دولت برشمرد و گفت: در این راستا نیر فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد می‌شود.

وی یادآوری کرد: پیش‌بینی ما درسالجاری برای ارتقا و اتمام طرح‌های عمرانی با مشارکت بخش خصوصی، ١٢۶ هزار میلیارد تومان است.
رئییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به سخنان رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام گفت: ما برای هر اتفاقی آماده هستیم و از پیش برای آن برنامه‌ریزی و پیش‌بینی بودجه می‌کنیم.

کد خبر 404903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =