همشهری آنلاین: خبرنگار شبکه العالم در لبنان گزارش داد که پیروزی حزب الله و جنبش امل در انتخابات پارلمانی لبنان تقریباً قطعی شده است.

پیشتازی حزب الله و جنبش امل در انتخابات پارلمانی لبنان

خبرنگار شبکه العالم از بیروت گزارش داد با اینکه نتایج قطعی انتخابات پارلمانی لبنان تا این لحظه مشخص نشده است، اما طبق نتایج اعلام شده می توان پیش بینی کرد حزب الله و متحدانش اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان لبنان را کسب کنند.

خبرنگار العالم افزود: هم پیمانان حزب الله و جنبش امل که از سوی طایفه های سنی و مسیحی حمایت شدند، نیز توانستند در این انتخابات پیروز شوند و در نتیجه، می توان گفت که این گروه، قدرت زیادی را در این انتخابات داشت.

درادامه این گزارش آمده است :دومین قدرتی که دراین انتخابات تثبیت شد، حزب نیروهای لبنانی است که توانست تعداد زیادی از کرسی های مسیحیان را در 14 حوزه به دست آورد که می توان گفت حدود 15 کرسی مجلس نمایندگان را شامل می شود.

جریان آزاد ملی لبنان نیز این کرسی ها را با نیروهای لبنانی و المرده و الکتائب سهیم شد و درنتیجه، کرسی های مسیحیان برخلاف شیعیان که کرسی ها به دو گره اختصاص یافتند، در میان چند گروه توزیع شد.

گزارش العالم حاکی از آن است که جبهه سنی ها دراین انتخابات به رهبری سعد الحریری، به نتیجه ای نرسید و کرسی هایی که درمجلس قبلی دردست آن بود، دیگر در دست وی نخواهد بود و با دیگر گروه های سنی تقسیم خواهد شد.

براساس این گزارش، نجیب میقاتی نخست وزیر سابق لبنان به همراه فیصل کرامی وزیر سابق ، درخشش چشمگیری در طرابلس داشت و عبدالرحیم مراد وزیر لبنانی نیز که از حمایت حزب الله و امل برخوردار بود، در بقاع غربی پیروز شد.

خبرنگار العالم گفت: امروز می توانیم از وضعیت جدید در مجلس نمایندگان لبنان سخن بگوییم، تا این لحظه ، نمی توانیم درباره اکثریت یا اقلیت درمجلس لبنان صحبت کنیم، اما می توان از تقویت برخی گروه ها و تضعیف برخی دیگر از آنان سخن گفت.

اما از آنجایی که ائتلاف های انتخاباتی بر اساس ائتلاف های سیاسی تشکیل نشد، همه منتظر هستند تا نتیجه این ائتلاف ها را ببینند.

فاطمه عواضه درادامه گزارش خود افزود : اصولاً، انتخاب اول در لبنان ، انتخاب رئیس مجلس نمایندگان است که درحال حاضر این سمت متعلق به نبیه بری است، اما چالش بزرگی که پیش روی سعد الحریری قرار دارد، این است که او دیگر تنها شخصیت اهل تسنن برای تصدی این منصب نیست، اگر چه دارای بزرگ ترین فراکسیون اهل تسنن در مجلس لبنان است، اما با وجود دیگر گروه های سنی که دراین انتخابات پیروز شدند، به نظر می رسد که اوضاع در لبنان تغییر کرده و این بحث از همه لحظه اول اعلام نتایج اول مطرح شد.

کد خبر 404809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار