همشهری آنلاین: دو هفته پس از پیروزی مجدد ویکتور اوربان در انتخابات پارلمانی مجارستان ده‌ها هزار نفر علیه دولت او تظاهرات کردند. این تظاهرات بیش از همه علیه سیاست رسانه‌ای دولت جدید و محدود کردن فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد است.‌

تظاهرات گسترده در مجارستان علیه سیاست‌های رسانه‌ای دولت

به گزارش دويچه وله، روز شنبه (۲۱ آوریل/ اول اردیبهشت) برای دومین بار پس از انتخابات پارلمانی مجارستان ده‌ها هزار شهروند معترض در بوداپست به خیابان آمدند و علیه سیاست‌های دولت جدید اعتراض کردند.

سازمان‌دهندگان این تظاهرات در صفحه فیسبوک خود رسانه‌های دولتی مجارستان را "ماشین تبلیغاتی" ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور خوانده‌اند. راهپیمایی اعتراضی در بوداپست علیه سیاست رسانه‌ای دولت و قانونی درباره فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد شکل گرفت.

به گزارش "تاگس شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان هدف تظاهرکنندگان خاتمه دادن به انحصار رسانه‌ای حزب "فیدز"، تشکل سیاسی ناسیونالیست و راستگرای حاکم بر مجارستان عنوان شده است.

  • اعتراض به سیستم انتخابات

شنبه گذشته نیز ده‌ها هزار نفر در بوداپست راهپیمایی کردند و خواستار اصلاح قانون انتخابات مجارستان شدند. حزب فیدز در انتخابات پارلمانی هشتم آوریل (۱۹ فروردین) اندکی کمتر از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد اما با توجه به سیستم انتخاباتی مجارستان دو سوم کرسی‌های پارلمان را تصاحب کرد.

دولت راستگرای ویکتور اوربان در دوره گذشته موفق شد وضعیت اقتصادی مجارستان را بهبود بخشد و شمار بیکاران را افزایش دهد. نخست‌وزیر مجارستان قصد دارد با اتکا به در اختیار داشتن اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمانی سیاست‌های سختگیرانه خود علیه مهاجران را، به رغم مخالفت اتحادیه اروپا، پیش ببرد.

تظاهرات گسترده در مجارستان علیه سیاست‌های رسانه‌ای دولت

دولت جدید مجارستان تلاش می‌کند هر چه سریع‌تر قوانینی را به تصویب برساند که به گفته معترضان نتیجه آن در عمل جلوگیری از فعالیت تشکل‌های مدنی مستقل خواهد بود.

معترضان ویکتور اوربان را به سوء استفاده از قدرت و سرکوب رسانه‌های مستقل متهم می‌کنند. اوربان از سال ۲۰۱۰ قدرت را در مجارستان در اختیار دارد.

کد خبر 403387

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی