همشهری آنلاین: دولت ترامپ درصدد است به خاطر مسائل امنیتی، میزان جریانات ورودی سرمایه‌گذاری از طرف چین در آمریکا و به ویژه شرکت‌های تکنولوژی را محدود کند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، در تازه‌ترین دور از تقابل تجاری آمریکا و چین، پس از آن که تحقیقات بخش ۳۰۱ اعلام کرد چین در نظر دارد استارت آپ‌های آمریکایی را تصاحب کند، دولت ترامپ در اندیشه محدود کردن چینی‌ها از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های آمریکایی است.

خزانه‌داری آمریکا تا ۲۱ می فرصت دارد در خصوص اعمال محدودیت‌های بالقوه روی چنین اقداماتی از جانب چین تصمیم‌گیری کند. این مساله هم چنین می‌تواند به کمیته سرمایه‌گذاری خارجی آمریکا سپرده شود. وزارت خزانه‌داری در نظر دارد اختیارات این کمیته را افزایش دهد چرا که دولت ترامپ معتقد است امنیت ملی بحثی چند بعدی و وابسته به عوامل متعددی نظیر مسائل نظامی، اطلاعاتی، تجارت، مهاجرت و ثبات اقتصادی است.

دونالد ترامپ - رئیس جمهور آمریکا - اخیرا محصولات وارداتی از چین به ارزش ۵۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار را از طریق محدودیت‌های تجاری هدف قرار داده است. او از استیون منوچین - وزیر خزانه‌داری - خواسته است با برداشتن گام‌هایی به منظور محدود کردن سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم صنعتی و تکنولوژی چین، به نگرانی‌های دولت توجه کند.

از زمان روی کار آمدن ترامپ، میزان شرکت‌های تصاحب شده آمریکایی توسط چینی‌ها کاهش یافته است و میزان این سرمایه‌گذاری‌ها از ۵۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۳۱.۸ میلیارد دلار کاهش یافته است.

شرکت‌های سهامی آمریکایی نسبت به این اقدامات از خود تمایل نشان داده‌اند، لوید بلانک فاین - مدیرعامل " گلد من ساکس"- گفته است اعمال هر فشاری بر روی چین خوب خواهد بود و فکر می‌کنم از دیدگاه آمریکایی، اکنون زمان آن رسیده است که مجددا بررسی کنیم کجا ایستاده‌ایم.

کمیته سرمایه‌گذاری در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های خارجی را به صورت موردی بررسی می‌کند، اما دولت ترامپ احتمالا در تلاش است تا این سرمایه‌گذاری‌ها با دید جهانی‌تری بررسی شوند. این معیار می‌تواند فرآیند ارزیابی ریسک‌های قطعی در صنایع استراتژیک مرتبط به امنیت ملی را تسریع کند.

کد خبر 403266

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی