شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: با صعود قیمت نفت به مرز ۷۵ دلار در هر بشکه قرار بود دیدار جده یکی از آرامترین دیدارهای اوپک در سال‌های اخیر باشد.

به گزارش ایسنا، شب قبل از این دیدار وزیران در جده گردهم آمده و با یک رقص شمشیر سنتی همان طور که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در سفر ماه مه به عربستان انجام داده بود، جشن گرفته بودند. در حالی که نمی‌دانستند ترامپ با پیامی درباره افزایش بیش از حد قیمت نفت قرار است جشن پس از دیدارشان را بهم بریزد.

ترامپ در توییتی نوشت: "به نظر می‌رسد اوپک دوباره قیمت‌ها را بالا برده است. با میزان بالایی نفت که وجود دارد از جمله نفتکش‌های بارگیری شده در دریا قیمت نفت به طور مصنوعی بسیار بالا رفته است. این موضوع خوب نیست و قابل قبول نخواهد بود".

کشورهای عضو اوپک سرگرم اجرای توافق کاهش تولید با تولیدکنندگان غیرعضو این گروه مانند روسیه هستند و این توافق کمک کرده اشباع عرضه در بازار کمتر شده و قیمت‌ها به بالاترین رکورد خود از سال ۲۰۱۴ به این طرف صعود کنند.

قیمت نفت بدنبال پیام ترامپ سقوط کرد و تحلیلگران بازار تلاش کردند معنی این پیام برای سیاست‌های آمریکا را تفسیر کنند.

زمانی که شرکت‌کنندگان در نشست جده از پیام ترامپ باخبر شدند، وزیران و نمایندگان سرگرم صرف نهار بودند تا تولد محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک را جشن بگیرند.

بارکیندو زمانی که از مراسم ناهار خارج شد در برابر این پرسش که چه پاسخی به این توییت دارد گفت: ما در اوپک خود را دوستان آمریکا می‌دانیم.

یک منبع آگاه در اوپک به رویترز گفت: نمایندگان از موضع ترامپ گیج شده بودند. قیمت‌های بالاتر نفت به صنعت نفت آمریکا و خود آمریکایی‌ها کمک کرده است. اگر به خاطر پیمان اوپک نبود، صنعت نفت آمریکا دچار فروپاشی می‌شد.

سهیل محمد المزروعی، ‌وزیر انرژی امارات متحده عربی در برابر این پرسش که آیا تصور می‌کند منصفانه بود رییس جمهور آمریکا وارد امور اوپک شود، گفت قیمت‌ها به طور مصنوعی بالا نرفته است. وی به شوخی گفت: از چه موقع مسئله مربوط به انصاف شده است؟

ترامپ تا پیش از این هرگز درباره اوپک توییتی ارسال نکرده بود با این‌همه وی همواره به سازمان‌هایی که قیمت‌ها را کنترل می‌کنند حمله کرده است. آمریکا در مسیر تبدیل به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان قرار دارد اما به دلیل مقررات ضد انحصارطلبی دقیق، هرگز در دیدارهای اوپک شرکت نکرده است.

رویترز هفته گذشته گزارش کرده بود که عربستان از اینکه ببیند نفت به ۸۰ دلار یا حتی ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کرده است، خوشنود خواهد شد که نشان می‌دهد ریاض در نشست ژوئن اوپک که برای بازبینی سیاست نفتی برگزار می‌شود، درصدد تغییر توافق کاهش عرضه نخواهد بود.

اوله هانسن از ساکسو بانک به رویترز گفت: صعود نفت به سطح قیمت فعلی به دلیل ریسک خروج ترامپ از برجام است که صادرات نفت ایران را محدود خواهد کرد.

تحلیلگران "راپیدان انرژی" بر این باورند که توییت ترامپ، روسیه و عربستان را به یکدیگر نزدیک خواهد کرد و به تلاش‌های ریاض برای طولانی کردن مدت کاهش عرضه کمک می‌کند.

کد خبر 403244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار