همشهری آنلاین: خبرگزاری رویترز به نقل از «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی گزارش داد که اوپک و روسیه به دنبال ایجاد یک اتحاد نفتی ۱۰ تا ۲۰ ساله هستند.

به گزارش ایرنا، محمد بن سلمان به رویترز گفت که ریاض و مسکو در حال بررسی توافقی هستند تا اتحاد کوتاه‌مدت با روسیه در مورد سقف تولید نفت را برای مدت بیشتری تمدید کنند. توافق روسیه و اوپک برای کاهش سقف تولید نفت در ژانویه 2017 اجرایی شد.

بن سلمان اظهار داشت: ما در حال تغییر جهت از توافق سالانه به توافق 10 تا 20 ساله هستیم.

وی افزود: ما در مورد کلیات، توافق داریم اما هنوز در مورد جزئیات به توافق نرسیده‌ایم.

به نوشته رویترز، روسیه عضو اوپک نیست اما توافق 10 تا 20 ساله میان مسکو و این گروه نفتی، بی‌سابقه خواهد بود.

اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند. براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شده است.

نشست رسمی بعدی وزیران نفت اوپک و غیراوپک در ماه ژوئن (خرداد-تیر) برگزار می‌شود. انتظار می‌رود در این نشست اعضای اوپک با توجه به شرایط بازار نفت در مورد توافق یاد شده تصمیم‌گیری کنند.

کد خبر 401528

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha